Marion Fellows

Shadow SNP Spokesperson (Small Business, Enterprise and Innovation)

Scottish National Party MP for Motherwell and Wishaw

@marionfellows https://facebook.com/marionfellows

Marion Fellows’s voting in Parliament

Marion Fellows is a Scottish National Party MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Scottish National Party MPs.

This is a selection of Marion Fellows’s votes.

We have lots more plain English analysis of Marion Fellows’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Marion Fellows’s full vote analysis page for more.

Marion Fellows has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 19 Dec 2018

Recent appearances

  • Business of the House 17 Jan 2019

    Many happy returns for when your birthday comes, Mr Speaker. I make no apology for raising this issue yet again. I had long and successful treatment for claustrophobia shortly after I joined this House. On Tuesday night, I had to be assisted through the Lobby by a right hon. Member—he is not in his place, so I will not name him—because although I did not have a panic attack, I felt very...
  • Written Answers — Department for Work and Pensions: Child Tax Credit: Scotland 16 Jan 2019

    To ask the Secretary of State for Work and Pensions, how many families (a) will and (b) will not be exempt from the two-child tax credit cap in (i) Motherwell and Wishaw, (ii) North Lanarkshire and (iii) Scotland.
  • Oral Answers to Questions — Scotland: Leaving the EU: Immigration 16 Jan 2019

    What recent discussions he has had with the Home Secretary on the potential effect on Scotland of UK immigration policy after the UK leaves the EU.

More of Marion Fellows’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Scottish National Party MP for Motherwell and Wishaw

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Marion Fellows campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department for Work and Pensions
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Cabinet Office
  • Home Office
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Children: Maintenance
  • Social Security Benefits: Medical Examinations
  • Industry: Scotland
  • Carillion
  • Small Businesses: Billing

Currently held offices

  • Member, Administration Committee (since 22 Oct 2018)
  • Member, Education Committee (since 11 Sep 2017)
  • Shadow SNP Spokesperson (Small Business, Enterprise and Innovation) (since 20 Jun 2017)
  • SNP Whip (since 20 May 2015)

Other offices held in the past

  • Member, Education, Skills and the Economy Sub-Committee (12 Oct 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Education Committee (6 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 7 Jan 2019.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)