Suella Braverman

The Attorney-General

Conservative MP for Fareham

@suellabraverman https://facebook.com/SuellaBravermanOfficial

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Suella Braverman’s voting in Parliament

Suella Braverman is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Suella Braverman’s votes, where they voted similarly to their party.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Suella Braverman’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Suella Braverman’s full vote analysis page for more.

Suella Braverman has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Attorney General: Sam Pybus 29 Sep 2021

    My office received a number of referrals to review the sentence in this deeply disturbing case. I agree that the sentence appears too low, and I have referred it to the Court of Appeal to be reviewed. The case will be heard in due course and the Court of Appeal will decide whether to increase the sentence.
  • Attorney General: Financial Crime: Prosecution Rates 16 Sep 2021

    Thank you, Mr Speaker. May I take this opportunity to place on the record my gratitude to you, to the Prime Minister and the Government, to Opposition parties, to the whole of Parliament and to the brilliant team at the Attorney General’s office for all of their work, which enabled me to take that precious time with my baby? On behalf of my family, may I say that we are incredibly grateful?...
  • Attorney General: Financial Crime: Prosecution Rates 16 Sep 2021

    My hon. Friend rightly highlights the significant increase in cyber-crime. I am particularly interested in the issue, and last year I addressed the Cambridge International Symposium on Economic Crime and outlined that cyber-crime is a key priority for this Government. That is why in March this year the CPS launched its first ever economic crime strategy, to ensure that it remains ahead of the...

More of Suella Braverman’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Fareham

Entered the House of Commons on 8 May 2015 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Suella Braverman campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Department of Health and Social Care
  • HM Treasury
  • Department for Education
  • Ministry of Justice
  • Home Office
  • *No heading*
  • Police: Finance
  • Strategic Defence and Security Review: Navy
  • Financial Services: Education
  • Israel: Overseas Aid

Currently held offices

  • The Attorney-General (since 10 Sep 2021)

Other offices held in the past

  • Minister on Leave (Attorney General) (2 Mar 2021 to 10 Sep 2021)
  • The Attorney-General (13 Feb 2020 to 2 Mar 2021)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Exiting the European Union (9 Jan 2018 to 15 Nov 2018)
  • Member, Education, Skills and the Economy Sub-Committee (1 Dec 2015 to 8 Jun 2016)
  • Member, Draft Investigatory Powers Bill (Joint Committee) (5 Nov 2015 to 11 Feb 2016)
  • Member, Education Committee (6 Jul 2015 to 3 May 2017)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 18 Oct 2021.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
From 6 June 2019, a flat in London: (i) and, from 20 July 2019, (ii). (Registered 01 July 2019; updated 09 August 2019)
8. Miscellaneous
I am a member and director of Michaela Community School, a company (registration 07645701) limited by guarantee, incorporated 24 May 2011, and a registered charity. (Registered 05 June 2015)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)