Mhairi Black

Shadow SNP Spokesperson (Children and Families)

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)
Paisley and Renfrewshire South Scottish National Party

How Mhairi Black voted on Social Issues #

Last updated: 13 June 2018

How Mhairi Black voted on Foreign Policy and Defence #

Last updated: 18 July 2018

How Mhairi Black voted on Welfare and Benefits #

Last updated: 8 May 2018

How Mhairi Black voted on Taxation and Employment #

Last updated: 21 February 2018

How Mhairi Black voted on Business and the Economy #

Last updated: 30 January 2018

How Mhairi Black voted on Health #

  • Has never voted on allowing terminally ill people to be given assistance to end their life
Last updated: 11 September 2015

How Mhairi Black voted on Education #

Last updated: 29 June 2017

How Mhairi Black voted on Constitutional Reform #

Last updated: 17 July 2018

How Mhairi Black voted on Home Affairs #

Last updated: 14 December 2016

How Mhairi Black voted on Environmental Issues #

Last updated: 11 July 2018

How Mhairi Black voted on Transport #

Last updated: 31 October 2017

How Mhairi Black voted on Housing #

  • Has never voted on phasing out secure tenancies for life
  • Has never voted on charging a market rent to high earners renting a council home
Last updated: 3 May 2016

How Mhairi Black voted on Miscellaneous Topics #

Last updated: 5 September 2018

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

For an explanation of the vote descriptions please see the FAQ entries on vote descriptions and how the voting record is decided