Jackie Doyle-Price

Conservative MP for Thurrock

@JACKIEDP https://facebook.com/jackiedp

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Jackie Doyle-Price’s voting in Parliament

Jackie Doyle-Price is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Jackie Doyle-Price’s votes, where they voted similarly to their party.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Jackie Doyle-Price’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Jackie Doyle-Price’s full vote analysis page for more.

Jackie Doyle-Price has occasionally rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Afghan Citizens Resettlement Scheme 25 Oct 2021

    My hon. Friend will be aware that those of us who visited the refugee centre in Doha a little while ago were very concerned to hear about the unaccompanied children with links to British families, who did not seem to be processed as quickly as those of other countries. Can she assure the House that she will ensure that those children are processed as quickly as possible? The longer they are...
  • Sexual Misconduct in the Police 20 Oct 2021

    The truth of the matter is that sexual violence against women is too common and, as a consequence, it shows up in our police service. A few weeks ago, my right hon. Friend the Prime Minister spoke at the Conservative party conference about the need for a broken windows theory of tackling crime. Against that background, what thoughts does the Minister have about applying that principle to the...
  • Sexual Misconduct in the Police 20 Oct 2021

    The truth of the matter is that sexual violence against women is too common and, as a consequence, it shows up in our police service. A few weeks ago, my right hon. Friend the Prime Minister spoke at the Conservative party conference about the need for a broken windows theory of tackling crime. Against that background, what thoughts does the Minister have about applying that principle to the...

More of Jackie Doyle-Price’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Thurrock

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Jackie Doyle-Price campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Transport
  • Communities and Local Government
  • Department of Health and Social Care
  • Education
  • Department for Transport
  • Redundancy
  • Dartford-Thurrock Crossing: Tolls
  • Thurrock Thames Gateway Development Corporation
  • Dartford-Thurrock Crossing
  • Passenger Ships: Coronavirus

Currently held offices

  • Member, Joint Committee on the Fixed-Term Parliaments Act (since 10 Nov 2020)
  • Member, Public Administration and Constitutional Affairs Committee (since 2 Mar 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Regulatory Reform Committee (2 Mar 2020 to 20 May 2021)
  • The Parliamentary Under-Secretary for Health and Social Care (8 Jan 2018 to 26 Jul 2019)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Health (14 Jun 2017 to 8 Jan 2018)
  • Member, Committee of Selection (17 Jun 2015 to 3 May 2017)
  • Assistant Whip (HM Treasury) (13 May 2015 to 14 Jun 2017)
  • Member, Public Accounts Committee (12 Jul 2010 to 8 Dec 2014)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 18 Oct 2021.

8. Miscellaneous
From 24 January 2020, Deputy Chairman of Tilbury Town Board. This is an unpaid role. (Registered 25 February 2020)
From 31 January 2020, Deputy Chairman of Grays Town Board. This is an unpaid role. (Registered 25 February 2020)
9. Family members employed and paid from parliamentary expenses
I employ my partner, Mark Coxshall, as Office Manager.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)