Mike Freer

Parliamentary Under-Secretary (Department for International Trade)

Conservative MP for Finchley and Golders Green

@mikefreermp https://facebook.com/mikefreerofficial

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Mike Freer’s voting in Parliament

Mike Freer is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Mike Freer’s votes, where they voted similarly to their party.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Mike Freer’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mike Freer’s full vote analysis page for more.

Mike Freer has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Black History Month 21 Oct 2021

    I thank the hon. Member for Erith and Thamesmead (Abena Oppong-Asare) for securing this debate. I was keen to respond to it for the equalities team, because in my time in public life I have taken a long interest in working on equalities—not always on this area, but it is one that I want to pay attention to. I also thank colleagues who have come along to support or intervened to make...
  • Black History Month 21 Oct 2021

    The hon. Lady tempts me outside my portfolio. I cannot give spending commitments; the Chancellor might have a view on that, and my ministerial career might be cut very short. It has been six weeks so far, and I would like it to go on a little bit longer. However, I will ensure that my officials take away what the hon. Lady has said and provide her with a full response. I cannot promise that...
  • Black History Month 21 Oct 2021

    I thank the hon. Lady and I will ensure that my ministerial colleague gets that message. I cannot commit anything into her diary, tempting though that is to ensure that she looks at this. We are continuing to encourage and cajole forces to take the College of Policing’s domestic abuse matters training, which includes specific training on the different impacts of domestic abuse on black and...

More of Mike Freer’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Finchley and Golders Green

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Mike Freer campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Treasury
  • Transport
  • Health
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Environment Food and Rural Affairs
  • Billing
  • Departmental Billing
  • Staff
  • Sick Leave
  • Press: Subscriptions

Currently held offices

  • Parliamentary Under-Secretary (Department for International Trade) (since 16 Sep 2021)
  • Member, Committee of Selection (since 15 Jan 2020)
  • Assistant Whip (since 15 Jun 2017)

Other offices held in the past

  • Comptroller (HM Household) (Whip, House of Commons) (17 Dec 2019 to 16 Sep 2021)
  • Government Whip (26 Jul 2018 to 1 Jul 2019)
  • Assistant Whip (HM Treasury) (15 Jun 2017 to 26 Jul 2018)
  • Member, Work and Pensions Committee (10 Jun 2013 to 4 Nov 2013)
  • Member, Scottish Affairs Committee (29 Nov 2010 to 4 Feb 2013)
  • Member, Housing, Communities and Local Government Committee (12 Jul 2010 to 23 May 2011)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 18 Oct 2021.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
A house in Finchley, Barnet, owned jointly with my husband: (i) and (ii). (Updated 07 June 2015 and 27 January 2020)
A house in south west France, owned jointly with my husband: (i) and (ii). (Updated 07 June 2015 and 27 January 2020)
From December 2017, a flat in Hackney, owned jointly with my husband: (i) and (ii). (Registered 10 January 2020)
8. Miscellaneous
On 16 December 2020, Martyn Gerrard Estate Agents provided in-kind sponsorship for my Christmas Card competition, value £1,245. (Registered 25 January 2021)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.