Steve Barclay

Chancellor of the Duchy of Lancaster

Conservative MP for North East Cambridgeshire

@SteveBarclay https://facebook.com/stevebarclaymp

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Steve Barclay’s voting in Parliament

Steve Barclay is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Steve Barclay’s votes.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Steve Barclay’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Steve Barclay’s full vote analysis page for more.

Steve Barclay has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Cabinet Office: Cyber Resilience 31 Mar 2022

    Our new national Government cyber security strategy sets out our approach to making the UK more resilient to cyber attacks and countering cyber threats. We have undertaken significant outreach within the Government and critical national infrastructure, including with the UK devolved Administrations, to provide mitigating advice to bolster UK preparedness.
  • Cabinet Office: Cyber Resilience 31 Mar 2022

    We have set out a range of measures as part of our whole of Government, whole of society approach. That was the essence of the cyber strategy that we launched before Christmas. It includes working with local authorities, which have been particular victims, and takes on board the lessons from, for example, the attack on the Irish health system. It includes looking at regulation and helping...
  • Cabinet Office: Cyber Resilience 31 Mar 2022

    My hon. Friend raises an important point. Before the Russian invasion, the rationale for the national cyber strategy that we launched in December was to make the UK more resilient. As we have just discussed, that requires a whole of society approach, but it also requires specific action within Government, which is why I launched the further Government cyber strategy, working closely with the...

More of Steve Barclay’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for North East Cambridgeshire

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Steve Barclay campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Health
  • Home Department
  • Defence
  • Home Office
  • Treasury
  • Departmental Procurement
  • Radicalism
  • Senior Civil Servants
  • Departmental Expenditure
  • Departmental Dismissal

Currently held offices

  • Chancellor of the Duchy of Lancaster (since 8 Feb 2022)

Other offices held in the past

  • Member, Speaker's Committee on the Electoral Commission (1 Oct 2021 to 7 Dec 2021)
  • Minister for the Cabinet Office and Chancellor of the Duchy of Lancaster (16 Sep 2021 to 8 Feb 2022)
  • The Chief Secretary to the Treasury (13 Feb 2020 to 16 Sep 2021)
  • The Secretary of State for Exiting the European Union (16 Nov 2018 to 31 Jan 2020)
  • Minister of State (Department of Health and Social Care) (9 Jan 2018 to 16 Nov 2018)
  • The Economic Secretary to the Treasury (14 Jun 2017 to 9 Jan 2018)
  • Government Whip (17 Jul 2016 to 14 Jun 2017)
  • Assistant Whip (HM Treasury) (13 May 2015 to 17 Jul 2016)
  • Member, Public Accounts Committee (12 Jul 2010 to 23 Jun 2014)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 16 May 2022.

2. (b) Any other support not included in Category 2(a)
Name of donor: Ari Laakkonen
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Polling data with a value of £12,000, also made available to five other MPs

Date received: 13 July 2021

Date accepted: 14 July 2021

Donor status: individual

(Registered 29 July 2021)
3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources
Name of donor: Lawn Tennis Association
Address of donor: The National Tennis Centre, 100 Priory Lane, Roehampton SW15 5JQ

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Two tickets, including hospitality, for Wimbledon Women's Singles Final 2021, total value £1,545.60

Date received: 10 July 2021

Date accepted: 10 July 2021

Donor status: company, registration 07459469

(Registered 23 July 2021)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)