Peter Aldous’s voting in Parliament

Peter Aldous is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Peter Aldous sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Peter Aldous voted against investigations into the Iraq war, while most Conservative MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Peter Aldous’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Peter Aldous’s full vote analysis page for more.

Peter Aldous has occasionally rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Women and Equalities: Pensions: 1950s-born Women 17 Oct 2019

    What discussions she has had with the Secretary of State for Work and Pensions on the implications for the Government’s policies of the High Court judgment of 3 October 2019 on the increase in the state pension age for women born in the 1950s.
  • Women and Equalities: Pensions: 1950s-born Women 17 Oct 2019

    I am grateful to the Minister for those replies, but notwithstanding the High Court decision and the appeal, there are thousands of women in my constituency who were born in the 1950s and who are affected. They find the support and advice measures that have been put in place inadequate, and I ask the Minister to liaise with the Prime Minister and my right hon. Friend the Secretary of State...
  • Oral Answers to Questions — Justice: Access to Justice: Court Digitisation Programme 8 Oct 2019

    What steps he is taking to modernise the courts and tribunals system.

More of Peter Aldous’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Waveney

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Peter Aldous campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Energy and Climate Change
  • Education
  • Communities and Local Government
  • Department of Health
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Special Educational Needs
  • Supported Housing: Finance
  • Fisheries
  • Energy: Prices
  • Fires

Currently held offices

  • Member, Draft Registration of Overseas Entities Bill (Joint) Committee (since 19 Feb 2019)

Other offices held in the past

  • Member, Environmental Audit Committee (20 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Environmental Audit Committee (26 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 30 Sep 2019.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Partner in a family farm in Halesworth, Suffolk: (i) and (ii).
Interest in a farm near Ipswich, Suffolk: (i) and (ii). (Updated 12 July 2017)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)