Alok Sharma

Minister without Portfolio

Conservative MP for Reading West

@AlokSharma_RDG https://facebook.com/AlokSharmaRDG

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Alok Sharma’s voting in Parliament

Alok Sharma is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Alok Sharma sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Alok Sharma’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Alok Sharma’s full vote analysis page for more.

Alok Sharma has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Cop26: COP26: Work Experience 28 Sep 2022

    There have been no people aged eighteen or younger over the past twelve months who have undertaken work experience in the COP26 Unit.
  • Written Answers — Cop26: Climate Change: International Cooperation 28 Sep 2022

    At COP26, Parties recognised loss and damage is already impacting lives and livelihoods and agreed to scale-up support. The Glasgow Dialogue was established to discuss the arrangements for the funding of activities to avert, minimise and address loss and damage. In June 2022, at the Bonn Intersessional meeting, the Glasgow Dialogue on loss and damage was launched to discuss the funding...
  • Written Answers — Cop26: Forests 23 Sep 2022

    The signing of the Glasgow Leaders Declaration on Forests and Land Use by 145 world leaders committed to halt and reverse forest loss and land degradation by 2030. Alongside this political commitment, an ambitious policy package was announced. Specifically, 12 donor countries pledged to provide $12 billion (£8.75 billion) of public climate finance from 2021 to 2025 to a new Global Forest...

More of Alok Sharma’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Reading West

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Alok Sharma campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Business
  • Innovation and Skills
  • Education
  • Work and Pensions
  • Home Department
  • Health
  • Departmental Communication
  • Industrial Health and Safety
  • Departmental Public Consultation
  • Berkshire
  • BRIC Countries

Currently held offices

  • Minister without Portfolio (since 8 Jan 2021)
  • COP26 President (Cabinet Office) (since 8 Jan 2021)

Other offices held in the past

  • The Secretary of State for Business, Energy and Industrial Strategy (13 Feb 2020 to 8 Jan 2021)
  • The Secretary of State for International Development (24 Jul 2019 to 13 Feb 2020)
  • The Minister of State, Department for Work and Pensions (9 Jan 2018 to 24 Jul 2019)
  • Minister of State (Communities and Local Government) (13 Jun 2017 to 9 Jan 2018)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs (17 Jul 2016 to 13 Jun 2017)
  • Member, Treasury Committee (12 Sep 2014 to 30 Mar 2015)
  • Member, Science and Technology Committee (12 Jul 2010 to 14 Feb 2011)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 3 Oct 2022.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)