Kate Green

Labour MP for Stretford and Urmston

@KateGreenSU https://facebook.com/kate.green.773

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Kate Green’s voting in Parliament

Kate Green is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a random selection of Kate Green’s votes.

Last updated: 14 Mar 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Kate Green’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Kate Green’s full vote analysis page for more.

Kate Green has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Health and Social Care Update 22 Sep 2022

    The Secretary of State spoke about the importance of prevention and the impact of the cost of living crisis on health and wellbeing. Will she therefore work with colleagues across government, including those from the Department for Work and Pensions and from local authorities, to maximise the take-up of the Healthy Start scheme, which can address both maternal and child health and wellbeing,...
  • Avanti West Coast 7 Sep 2022

    The service is a disgrace. Does the Minister understand that there is an urgent need for a solution—not a solution in two years’ time—and that it would be quite unconscionable for this failing company to be re-awarded the franchise in October? May I just say that it is for the Government to grasp the urgency of this situation? If Avanti and no other operator can run this service, may I...
  • Healthy Start Scheme 7 Sep 2022

    I am grateful for the tone of the Minister’s response. In relation to addressing the teething problems with NHS digital and business services, I understand that work with local steering groups has now ceased and there are no longer regional co-ordinators to feed back problems. Will the Minister look at ensuring that those on the frontline are able to continue to feed intelligence to the...

More of Kate Green’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Stretford and Urmston

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Kate Green campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Work and Pensions
  • Department for Work and Pensions
  • Home Office
  • Department for Education
  • Ministry of Justice
  • Personal Independence Payment
  • Children: Maintenance
  • Access to Work Programme
  • Housing Benefit
  • Travellers: Caravan Sites

Currently held offices

  • Member, Genetic Technology (Precision Breeding) Bill Committee (since 22 Jun 2022)
  • Member, Public Accounts Committee (since 8 Feb 2022)

Other offices held in the past

  • Shadow Secretary of State for Education (27 Jun 2020 to 29 Nov 2021)
  • Shadow Minister (Work and Pensions) (10 Apr 2020 to 27 Jun 2020)
  • Member, Committee of Privileges (2 Mar 2020 to 12 May 2020)
  • Member, Speaker's Committee for the Independent Parliamentary Standards Authority (27 Jan 2020 to 6 May 2020)
  • Chair, Committee on Standards (27 Jan 2020 to 6 May 2020)
  • Chair, Committee on Standards (27 Jan 2020 to 6 May 2020)
  • Chair, Committee on Standards (27 Jan 2020 to 6 Nov 2019)
  • Member, Committee on Standards (6 Nov 2019 to 27 Jan 2020)
  • Member, Committee on Standards Sub-committee on ICGS Matters (14 May 2019 to 6 Nov 2019)
  • Member, Liaison Committee Sub-committee on the effectiveness and influence of the select committee system (13 Feb 2019 to 6 Nov 2019)
  • Chair, Committee of Privileges (23 Oct 2018 to 6 Nov 2019)
  • Chair, Committee of Privileges (23 Oct 2018 to 6 Nov 2019)
  • Member, Liaison Committee (Commons) (15 Oct 2018 to 6 Nov 2019)
  • Chair, Committee on Standards (15 Oct 2018 to 6 Nov 2019)
  • Chair, Committee on Standards (15 Oct 2018 to 6 Nov 2019)
  • Chair, Committee on Standards (15 Oct 2018 to 6 Nov 2019)
  • Member, Home Affairs Committee (23 Jul 2018 to 6 Nov 2019)
  • Member, European Scrutiny Committee (30 Oct 2017 to 21 Oct 2019)
  • Member, Committee of Privileges (26 Oct 2017 to 23 Oct 2018)
  • Member, Committee on Standards (26 Oct 2017 to 15 Oct 2018)
  • Member, Justice Committee (31 Oct 2016 to 3 May 2017)
  • Member, European Scrutiny Committee (18 Jul 2016 to 3 May 2017)
  • Shadow Minister (Equalities Office) (Women and Equalities) (14 Sep 2015 to 27 Jun 2016)
  • Shadow Minister (Work and Pensions) (7 Oct 2013 to 14 Sep 2015)
  • Shadow Minister (Equalities) (7 Oct 2011 to 7 Oct 2013)
  • Member, Work and Pensions Committee (12 Jul 2010 to 25 Oct 2011)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 3 Oct 2022.

2. (b) Any other support not included in Category 2(a)
Name of donor: The Refugee, Asylum and Migration Policy Project (RAMP)
Address of donor: c/o Kirk Rice LLP, The Courtyard, High Street, Ascot SL5 7HP

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Secondment of a staff member to my office for one day per fortnight between 21 March 2022 and 21 March 2023, total value £5,200

Date received: 21 March 2022 – 21 March 2023

Date accepted: 21 March 2022

Donor status: company, registration 12373468

(Registered 23 March 2022)
4. Visits outside the UK
Name of donor: The Refugee, Asylum and Migration Policy Project (RAMP)
Address of donor: c/o Kirk Rice LLP, The Courtyard, High Street, Ascot SL5 7HP

Estimate of the probable value (or amount of any donation): Travel and hospitality, value £317

Destination of visit: Calais

Dates of visit: 9 June 2022

Purpose of visit: To meet NGOs who provide support to migrants and French politicians to discuss asylum policy.

(Registered 14 June 2022)
8. Miscellaneous
From 6 December 2016, an executive committee member of the Fabian Society. The Fabian Society is a think tank affiliated to the Labour Party. (Registered 15 November 2017; updated 15 May 2019)
From 1 April 2022 to 31 March 2025, co-opted member, Board of Governors, Manchester Metropolitan University. (Registered 05 April 2022)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)