Mike Weatherley

Former Conservative MP for Hove

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

A selection of Mike Weatherley's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Mike Weatherley’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mike Weatherley’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

More of Mike Weatherley’s recent appearances

Profile

Former Conservative MP for Hove

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Left the House of Commons on 30 March 2015 — General election

Expenses

Topics of interest

  • Business
  • Innovation and Skills
  • Health
  • Energy and Climate Change
  • Culture Media and Sport
  • Transport
  • Copyright
  • Designs and Patents Act 1988
  • Intellectual Property
  • Squatting
  • Copyright
  • Telephone Services

Other offices held in the past

  • Member, Justice Committee (11 Feb 2013 to 4 Nov 2013)
  • Member, Administration Committee (26 Jul 2010 to 3 Dec 2012)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 30 Mar 2015.

6. Overseas visits
Name of donor: Motion Picture Licensing Co Ltd
Address of donor: 4 Saffrons Rd, Eastbourne BN 21 1DG
Amount of donation (or estimate of the probable value): travel and accommodation at £3,674
Destination of visit: USA
Date of visit: 13-20 April 2014
Purpose of visit: to meet with the US Patent and Copyright departments, the MPAA and other film studios.
(Registered 14 May 2014)
Name of donor: CASBAA
Address of donor: 802 Wilson House, 19-27 Wyndham Street, Central, Hong Kong
Amount of donation (or estimate of the probable value): hotel £1,025, flights £3,058; total £4,083
Destination of visit: Hong Kong
Date of visit: 27-30 October 2014
Purpose of visit: speaking at CASBAA conference. No personal payment received.
(Registered 14 November 2014)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.