Nigel Adams

Minister of State (Foreign, Commonwealth and Development Office)

Conservative MP for Selby and Ainsty

@nadams https://facebook.com/nigel.adamsmp

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Nigel Adams’s voting in Parliament

Nigel Adams is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Nigel Adams sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Nigel Adams’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Nigel Adams’s full vote analysis page for more.

Nigel Adams has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Foreign, Commonwealth and Development Office: China: Muslims 16 Jun 2021

    Amnesty International's report of 10 June 2021 is a compelling addition to the already extensive and irrefutable body of evidence about systematic human rights violations taking place in Xinjiang. The Government has taken careful note of Amnesty's report and will continue to engage with a range of NGOs, and other experts, to inform our understanding of the situation in Xinjiang and guide...
  • Written Answers — Foreign, Commonwealth and Development Office: Hong Kong: National Security 16 Jun 2021

    We have seen three clear breaches of the Joint Declaration in the last year, and therefore now consider China to be in a state of ongoing non-compliance with the Joint Declaration. As the Foreign Secretary wrote in the foreword of the most recent Six-monthly Report on Hong Kong covering the period of July - December 2020, the National Security Law has been used to drastically curtail the...
  • Written Answers — Foreign, Commonwealth and Development Office: Indonesia: Death 15 Jun 2021

    We are aware of increased tensions in the Papua region and we continue to monitor developments closely. We are aware of this incident involving civilians and my thoughts are with the families of those involved. We urge all parties to refrain from escalating tensions and welcome recent dialogue between security forces, the Indonesian Human Rights Commission and Papuan civil society leaders to...

More of Nigel Adams’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Selby and Ainsty

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Nigel Adams campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Department for Culture
  • Media and Sport
  • Department for Energy and Climate Change
  • Department of Health
  • Energy and Climate Change
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Pharmacy
  • USA: Visas
  • Renewable Energy
  • Wind Power
  • Pigmeat: China

Currently held offices

  • Minister of State (Foreign, Commonwealth and Development Office) (since 2 Sep 2020)

Other offices held in the past

  • Minister of State (Foreign and Commonwealth Office) (Joint with the Department for International Development) (13 Feb 2020 to 2 Sep 2020)
  • Minister of State (24 Jul 2019 to 13 Feb 2020)
  • Assistant Whip (5 Nov 2018 to 3 Apr 2019)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Wales (5 Nov 2018 to 3 Apr 2019)
  • Parliamentary Under-Secretary (Housing, Communities and Local Government) (22 May 2018 to 5 Nov 2018)
  • Government Whip (9 Jan 2018 to 5 Nov 2018)
  • Assistant Whip (HM Treasury) (15 Jun 2017 to 9 Jan 2018)
  • Member, Culture, Media and Sport Committee (8 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Environment, Food and Rural Affairs Committee (12 Jul 2010 to 2 Nov 2010)

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 14 Jun 2021.

2. (b) Any other support not included in Category 2(a)
Name of donor: Andrew Baxter
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £10,000

Date received: 5 August 2020

Date accepted: 5 August 2020

Donor status: individual

(Registered 24 August 2020)
Name of donor: Adam Beaumont
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £1,900

Date received: 5 August 2020

Date accepted: 5 August 2020

Donor status: individual

(Registered 24 August 2020)
Name of donor: Simon Chappell
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,600

Date received: 10 August 2020

Date accepted: 10 August 2020

Donor status: individual

(Registered 24 August 2020)
Name of donor: Lawrence Tomlinson
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,000

Date received: 10 August 2020

Date accepted: 10 August 2020

Donor status: individual

(Registered 24 August 2020)
Name of donor: Nigel Clack
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £13,000

Date received: 11 August 2020

Date accepted: 11 August 2020

Donor status: individual

(Registered 08 September 2020)
6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
One mixed use commercial and residential property in Selby, North Yorkshire, co-owned with my wife: (i) and (ii).
Two residential properties in York co-owned with my wife, the second of which was acquired in September 2017: (i) and (ii). (Registered 13 May 2015; updated 10 October 2017)
From 18 March 2016, one residential property in Leeds co-owned with my wife: (i) and from 10 May 2016 (ii). (Registered 18 March 2016; updated 10 May 2016)
9. Family members employed and paid from parliamentary expenses
I employ my spouse, Claire Adams, as part-time Office Manager.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)