Michael Ellis

Conservative MP for Northampton North

@Michael_Ellis1 https://facebook.com/MichaelEllisNorthampton

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Michael Ellis’s voting in Parliament

Michael Ellis is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Michael Ellis’s votes.

Last updated: 18 May 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Michael Ellis’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Michael Ellis’s full vote analysis page for more.

Michael Ellis has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Attorney General: Howard Morrison 25 Oct 2022

    Sir Howard Morrison KC continues to act as an Independent Advisor to the Ukrainian Prosecutor General and his costs are covered by the Attorney General’s Office and FCDO in line with internal programme fund arrangements. He provides a mix of services and advice, both pro bono and at a below market rate fixed daily stipend, to ensure maximum value for taxpayer funds. Sir Howard is also...
  • Written Ministerial Statements — Attorney General: Correction to a written Parliamentary answer 20 Oct 2022

    On 23 June 2020, the Attorney General’s Office answered a written Parliamentary question tabled by Richard Holden MP. The written answer included incorrect figures relating to the number of overall appeals, and successful appeals that the Department has made against unduly lenient sentences. The question was: “To ask the Attorney General, how many (a) appeals and (b) successful appeals...
  • Attorney General: Disclosure of Evidence 20 Oct 2022

    It is an honour to serve as Attorney General for the second time, and to lead a legal profession that is the envy of the world and a Government Legal Department whose integrity is an example to multiple jurisdictions. I am very proud to hold that position. I also welcome the Solicitor General, my hon. Friend the Member for Mid Dorset and North Poole (Michael Tomlinson), to his place. In May,...

More of Michael Ellis’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Northampton North

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Michael Ellis campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Justice
  • Home Department
  • Culture Media and Sport
  • Defence
  • Iran
  • Iran: Sanctions
  • Embassies: Iran
  • Forests
  • Middle East: Armed Conflict

Other offices held in the past

  • The Attorney-General (6 Sep 2022 to 25 Oct 2022)
  • Minister of State (Cabinet Office) (Attends Cabinet) (8 Feb 2022 to 6 Sep 2022)
  • Paymaster General (16 Sep 2021 to 6 Sep 2022)
  • The Solicitor-General (10 Sep 2021 to 15 Sep 2021)
  • The Attorney-General (3 Mar 2021 to 10 Sep 2021)
  • The Solicitor-General (26 Jul 2019 to 3 Mar 2021)
  • Minister of State (Department for Transport) (23 May 2019 to 26 Jul 2019)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport (9 Jan 2018 to 23 May 2019)
  • Assistant Whip (HM Treasury) (17 Jul 2016 to 9 Jan 2018)
  • Deputy Leader of the House of Commons (17 Jul 2016 to 9 Jan 2018)
  • Member, Statutory Instruments (Joint Committee) (13 Jul 2015 to 2 Nov 2015)
  • Member, Statutory Instruments (Select Committee) (13 Jul 2015 to 2 Nov 2015)
  • Member, Home Affairs Committee (14 Feb 2011 to 30 Mar 2015)
  • Member, Statutory Instruments (Joint Committee) (12 Jul 2010 to 30 Mar 2015)
  • Member, Statutory Instruments (Select Committee) (12 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 14 Nov 2022.

7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
Arnold Estates Ltd. UK property company.
Arnold Estates LLC. US property company.
MSA Properties Ltd. Property investment company. (Registered 27 May 2014)
8. Miscellaneous
Barrister (non-practising, except for government legal work for which no separate remuneration is received). (Registered 31 May 2010; updated 25 May 2021)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)