Stuart Andrew

Parliamentary Under-Secretary (Department for International Trade) (Minister for Equalities)

Conservative MP for Pudsey

@stuartandrew https://facebook.com/StuartAndrewPudsey

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Stuart Andrew’s voting in Parliament

Stuart Andrew is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Stuart Andrew’s votes.

Last updated: 18 May 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Stuart Andrew’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Stuart Andrew’s full vote analysis page for more.

Stuart Andrew has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Performing Arts: English National Opera 5 Dec 2022

    This is certainly a fun way to end a Monday evening! I am grateful to my hon. Friend the Member for Bromley and Chislehurst (Sir Robert Neill) for securing this debate and highlighting the importance of the performing arts sector. I thank all other hon. Members for their contributions, and their engagement on this important topic. My hon. Friend is a passionate supporter of the arts and...
  • Performing Arts: English National Opera 5 Dec 2022

    Of course I will, and I am coming on to that. I think it is important to point out that there are three main reasons why we need to have this levelling-up agenda in culture: it is important that access to arts and culture is more fairly spread; that the economic growth that comes from creativity should be felt by everybody; and that the pride of place that culture and heritage can bring to...
  • Performing Arts: English National Opera 5 Dec 2022

    I will come on to those points, but I am afraid I do not accept the premise that we are not levelling up areas around the country. I just do not accept that.

More of Stuart Andrew’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Pudsey

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Stuart Andrew campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Health
  • Department of Health
  • Home Department
  • Women and Equalities
  • Transport
  • Heart Diseases: Children
  • Heart Diseases
  • NHS: Pensions
  • HIV Infection: Diagnosis
  • Health Services: Children

Currently held offices

  • Parliamentary Under-Secretary (Department for International Trade) (Minister for Equalities) (since 27 Oct 2022)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport (since 20 Sep 2022)
  • Assistant Whip (since 15 Jun 2017)

Other offices held in the past

  • The Minister of State, Ministry of Justice (8 Jul 2022 to 7 Sep 2022)
  • Member, Levelling-up and Regeneration Bill Committee (15 Jun 2022 to 11 Jul 2022)
  • Minister of State (Minister for Housing) (8 Feb 2022 to 6 Jul 2022)
  • Member, Committee of Selection (3 Mar 2020 to 21 Feb 2022)
  • The Treasurer of HM Household (13 Feb 2020 to 8 Feb 2022)
  • Vice-Chamberlain (HM Household) (28 Jul 2019 to 13 Feb 2020)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Defence (19 Jul 2018 to 28 Jul 2019)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Wales (9 Jan 2018 to 19 Jul 2018)
  • Assistant Whip (HM Treasury) (15 Jun 2017 to 19 Jul 2018)
  • Member, Welsh Affairs Committee (2 Nov 2010 to 5 Nov 2012)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 28 Nov 2022.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Until 1 December 2021, a house in Leeds: (i) and (ii). (Updated 21 February 2022)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)