Robin Walker

The Parliamentary Under-Secretary of State for Scotland

Conservative MP for Worcester

@walkerworcester https://facebook.com/Walker4Worcester

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Robin Walker’s voting in Parliament

Robin Walker is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Robin Walker’s votes.

Last updated: 10 Jan 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Robin Walker’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Robin Walker’s full vote analysis page for more.

Robin Walker has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Worcester Warriors Rugby Club 22 Sep 2022

    It is a great honour to secure this debate, on an issue that is very dear to my heart. In recent weeks, Warriors fans have grown accustomed to the odd delay, and I apologise to all those who may have tuned in at 5 pm or 5.30 pm, but I hope I am able to evoke their concerns during the course of the debate. I am very grateful to my right hon. Friend the Member for Pudsey (Stuart Andrew) for...
  • Worcester Warriors Rugby Club 22 Sep 2022

    I am extremely grateful to my hon. Friend. As the son of a former Gloucester player, I was very proud and impressed when Gloucester offered free tickets to the game the other day to Worcester Warriors staff and the players who were not playing. That was a great gesture of solidarity, and it was enormously appreciated. If the protestations of the current owners are true—that they have the...

More of Robin Walker’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Worcester

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Robin Walker campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Education
  • Health
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Communities and Local Government
  • Pupils: Per Capita Costs
  • Palliative Care
  • Commonwealth
  • Non-domestic Rates: Worcestershire
  • Middle East: Armed Conflict

Currently held offices

  • Member, Northern Ireland (Ministers, Elections and Petitions of Concern) Bill Committee (since 28 Jun 2021)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Scotland (since 16 Dec 2019)

Other offices held in the past

  • Minister of State (Education) (16 Sep 2021 to 6 Jul 2022)
  • The Minister of State, Northern Ireland Office (13 Feb 2020 to 16 Sep 2021)
  • Parliamentary Under-Secretary (Northern Ireland Office) (16 Dec 2019 to 13 Feb 2020)
  • Parliamentary Under-Secretary (Scotland Office) (jointly with the Northern Ireland Office) (26 Jul 2019 to 16 Dec 2019)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Exiting the European Union (17 Jul 2016 to 26 Jul 2019)
  • Member, Administration Committee (20 Jul 2015 to 28 Nov 2016)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (2 Dec 2012 to 4 Nov 2013)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (2 Dec 2012 to 4 Nov 2013)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (2 Dec 2012 to 4 Nov 2013)
  • Member, Business, Innovation and Skills Committee (5 Nov 2012 to 30 Mar 2015)
  • Member, Welsh Affairs Committee (27 Jun 2011 to 3 Dec 2012)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Sep 2022.

8. Miscellaneous
From 14 January 2020, member of the Worcester Towns Fund Board. This is an unpaid role. (Registered 04 February 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)