Fiona Bruce

Conservative MP for Congleton

https://facebook.com/fiona4congleton

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Fiona Bruce’s voting in Parliament

Fiona Bruce is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Fiona Bruce sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Fiona Bruce’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Fiona Bruce’s full vote analysis page for more.

Fiona Bruce has occasionally rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Tributes to Her Late Majesty the Queen 10 Sep 2022

    It is a privilege to pay tribute on behalf of my Congleton constituents to Queen Elizabeth II’s life of dutiful service. How did the holder of such high office, with the rightful adulation of millions across the world, sustain for more than seven decades a life of such dedicated and selfless service to others? I suggest that it was because she recognised, in a very real and personal way,...
  • The hon. Member for South West Bedfordshire, representing the Church Commissioners, was asked: Persecuted Christians: 2019 Report 8 Sep 2022

    I thank my right hon. Friend the Member for Chipping Barnet (Theresa Villiers) for her question and my hon. Friend the Second Church Estates Commissioner for his answer. The recent independent review of progress on Truro has confirmed that there is more to be done before FORB becomes firmly embedded in the work of the Foreign, Commonwealth and Development Office. One area that was...
  • Foreign, Commonwealth and Development Office: Global Britain 6 Sep 2022

    Implementing the Truro review is a manifesto commitment. The recent independent review on progress, which the Foreign Secretary has fully accepted, has confirmed that there is still much to do to implement Truro in full; will the Minister meet me to discuss taking this forward?

More of Fiona Bruce’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Congleton

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Fiona Bruce campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Department of Health
  • Department of Health and Social Care
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Home Office
  • Department for International Development
  • Abortion
  • In Vitro Fertilisation
  • North Korea
  • Abortion: Northern Ireland
  • Alcoholic Drinks: Misuse

Currently held offices

  • Member, Higher Education (Freedom of Speech) Bill Committee (since 7 Sep 2021)
  • Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (since 4 Mar 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Backbench Business Committee (2 Mar 2020 to 18 Jan 2021)
  • Member, Human Rights (Joint Committee) (2 Mar 2020 to 16 Jun 2021)
  • Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (31 Oct 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Human Rights (Joint Committee) (30 Oct 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (28 Oct 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Human Rights (Joint Committee) (28 Oct 2015 to 3 May 2017)
  • Chair, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (1 Oct 2015 to 3 May 2017)
  • Chair, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (1 Oct 2015 to 3 May 2017)
  • Member, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (14 Jul 2015 to 1 Oct 2015)
  • Member, International Development Committee (8 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Draft Modern Slavery Bill Committee (9 Jan 2014 to 3 Apr 2014)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (9 May 2013 to 20 Jun 2013)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (9 May 2013 to 20 Jun 2013)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (9 May 2013 to 20 Jun 2013)
  • Member, International Development Committee (5 Nov 2012 to 30 Mar 2015)
  • Member, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (31 Oct 2012 to 30 Mar 2015)
  • Member, Scottish Affairs Committee (12 Jul 2010 to 28 Jan 2013)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Sep 2022.

1. Employment and earnings
Fiona Bruce and Co LLP; solicitors practice. Address: Justice House, 3 Grappenhall Rd, Stockton Heath, Warrington WA4 2AH. Consultancy fees received:
31 August 2021, received £5,000. Hours: 7 hrs. (Registered 29 September 2021)
30 September 2021, received £5,000. Hours: 9 hrs. (Registered 25 October 2021)
31 October 2021, received £5,000. Hours: 7 hrs. (Registered 19 November 2021)
31 January 2022, received £90,352.30 to meet tax liability, plus £55,000 drawings. Hours: 12 hrs. (Registered 25 February 2022)
31 March 2022, received £5,000. Hours: 12 hrs. (Registered 19 April 2022)
30 April 2022, received £5,000. Hours: 7 hrs. (Registered 25 May 2022)
31 May 2022, received £5,000. Hours: 7 hrs. (Registered 10 June 2022)
13 June 2022, received £20,000 as profit share. Hours: no additional hours. (Registered 11 July 2022)
30 June 2022, received £5,000. Hours: 8 hrs. (Registered 11 July 2022)
19 July 2022, received £81,062.98 to meet tax liability. Hours: no additional hours. (Registered 03 August 2022)
31 July 2022, received £5,000. Hours: 5 hrs. (Registered 03 August 2022)
3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources
Name of donor: All Party Parliamentary Group for International Freedom of Religion or Belief
Address of donor: House of Common, London SW1A 1AA

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Travel and overnight accommodation associated with speaking at a constituency event in Scotland for a fellow officer of the APPG for International Freedom of Religion or Belief, value £572.82

Date received: 19 May 2022

Date accepted: 19 May 2022

Donor status: other

(Registered 10 June 2022)
6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Three residential properties in Warrington, Cheshire owned jointly with my husband: (i) and (ii). A fourth property was purchased on 1 February 2016 and another sold on 30 September 2021. (Updated 11 November 2013, 16 February 2016 and 29 October 2021)
Five commercial properties in Warrington, Cheshire owned jointly with my husband: (i) and (ii). The fifth property became registrable on 1 July 2018. (Updated 02 July 2018 and 29 October 2021)
One commercial property in Knutsford, Cheshire owned jointly with my husband: (i) and (ii). (Registered 31 May 2010; updated 29 October 2021)
From 26 February 2021, with my husband, a part interest in a residential property in Warrington: (i) and (ii). (Registered 15 March 2021; updated 16 March 2021 and 29 October 2021)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)