James Morris

The Parliamentary Under-Secretary for Health and Social Care

Conservative MP for Halesowen and Rowley Regis

@JamesMorris https://facebook.com/JamesMorrisHRR

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

James Morris’s voting in Parliament

James Morris is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of James Morris’s votes.

Last updated: 25 Jan 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of James Morris’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit James Morris’s full vote analysis page for more.

James Morris has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Health and Social Care Update 22 Sep 2022

    I welcome the Secretary of State to her place. As she considers her priorities, does she agree that we still need to focus on early intervention? I particularly commend the Start for Life programme, which is designed to help young mothers in family hubs. We should not lose sight of that priority as she tackles the other issues in the NHS.
  • Written Answers — Department of Health and Social Care: Epidermolysis Bullosa: Medical Treatments and Research 8 Sep 2022

    The Department funds research into rare diseases such as epidermolysis bullosa (EB) through the National Institute for Health and Care Research (NIHR). In the last five years, the NIHR has funded two studies into EB with a total award value of £3,022,759 and supported the delivery of over 25 studies via the NIHR’s infrastructure. NHS England commissions a national EB service to provide...
  • NHS Dentistry Services: Carshalton and Wallington 7 Sep 2022

    It is a pleasure to serve under your chairmanship, Mr Twigg. I congratulate my hon. Friend the Member for Carshalton and Wallington (Elliot Colburn) on securing this important debate on dentistry. I recognise the scale of the challenge that he described and we are committed to addressing the challenges of NHS dentistry. Those challenges continue to be real across the country, but, as he...

More of James Morris’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Halesowen and Rowley Regis

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

James Morris campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Health
  • Department for Education
  • Department for Transport
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Communities and Local Government
  • Social Services: Children
  • Rights of Way
  • Railways: Standards
  • Atos Healthcare
  • Middle East

Currently held offices

  • The Parliamentary Under-Secretary for Health and Social Care (since 8 Jul 2022)
  • Assistant Whip (since 29 Jul 2019)

Other offices held in the past

  • The Vice-Chamberlain of HM Household (17 Sep 2021 to 8 Jul 2022)
  • Member, Committee of Selection (22 Jun 2020 to 13 Jul 2022)
  • The Lord Commissioner of HM Treasury (29 Jul 2019 to 17 Sep 2021)
  • Vice-Chair, Conservative Party (8 Jan 2018 to 6 Nov 2019)
  • Member, Levelling Up, Housing and Communities Committee (12 Jul 2010 to 23 Jun 2014)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Sep 2022.

8. Miscellaneous
From 7 February 2020 until 26 May 2022, an unremunerated member of the Sandwell Council Town’s Fund Super Board. (Registered 14 February 2020; updated 13 June 2022)
From 26 May 2022, an unremunerated member of the Rowley Regis Towns Fund Board. (Registered 13 June 2022)
10. Family members engaged in lobbying the public sector on behalf of a third party or client
Until 31 March 2022, my spouse Anna Mellitt was a self-employed sole trader providing public relations, public affairs and policy advice to clients. (Registered 02 June 2020; updated 26 April 2022)
My spouse Anna Mellitt is Managing Director of Pepper Shackleton Wellard (PSW Ltd). (Registered 25 April 2022)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)