Aidan Burley

Former Conservative MP for Cannock Chase

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

A selection of Aidan Burley's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Aidan Burley’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Aidan Burley’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

More of Aidan Burley’s recent appearances

Profile

Former Conservative MP for Cannock Chase

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Left the House of Commons on 30 March 2015 — General election

Expenses

Topics of interest

  • Communities and Local Government
  • Education
  • Work and Pensions
  • Home Department
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Audit Commission: Expenditure
  • Business: Staffordshire
  • Audit Commission: Conferences
  • Travellers: Caravan Sites
  • Schools: Governing Bodies

Other offices held in the past

  • Member, Work and Pensions Committee (29 Oct 2012 to 10 Jun 2013)
  • Member, Home Affairs Committee (12 Jul 2010 to 14 Feb 2011)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 30 Mar 2015.

5. Gifts, benefits and hospitality (UK)
Name of donor: Imperial Tobacco
Address of donor: PO Box 525, Winterstoke road, Bristol BS99 1LQ
Amount of donation or nature and value if donation in kind: Two tickets for the men’s final at Wimbledon on 6 July 2014, and associated hospitality; total value abut £1,600
Date of receipt of donation: 6 July 2014
Date of acceptance of donation: 6 July 2014
Donor status: company, 1860181
(Registered 15 July 2014)
8. Land and Property
Joint owner (with my father) of a leasehold flat in London, from which rental income is received. (Registered 13 June 2011)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.