John Glen

Minister of State (Treasury) (City)

Conservative MP for Salisbury

@JohnGlenUK https://facebook.com/johnglenmp

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

John Glen’s voting in Parliament

John Glen is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, John Glen sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of John Glen’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit John Glen’s full vote analysis page for more.

John Glen has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Access to Cash — [Mrs Maria Miller in the Chair] 20 Oct 2021

    What a pleasure it is to serve under your chairmanship, Mrs Miller. I commend the hon. Member for Pontypridd (Alex Davies-Jones) for her speech and for securing the debate. She set out many of the core issues and gave a very fair assessment of them, which was echoed by the 13 speeches from Back-Bench Members and three interventions that we have heard this afternoon. I have been the Minister...
  • Access to Cash — [Mrs Maria Miller in the Chair] 20 Oct 2021

    I am very grateful to the hon. Lady for raising that point. I visited her constituency last Thursday and saw that facility first hand, and I will say a little bit about it in a moment. It was a great example of banks coming together and working with the Post Office to find a practical solution—one that many colleagues in the Chamber have raised in previous debates. We are in a strong...
  • Written Answers — Treasury: ICT: Northern Ireland 20 Oct 2021

    The government is committed to maintaining the UK’s position a world-leading destination for fintech. In line with this ambition, the Government is taking forward key recommendations of the independent Kalifa Review of UK Fintech as part of ensuring the UK remains at the global cutting edge of technology and innovation in financial services. Government funding for future years will be...

More of John Glen’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Salisbury

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

John Glen campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Health
  • Department of Health
  • Defence
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Travel
  • Government Procurement Card
  • Medical Treatments
  • Insolvency: Civil Proceedings
  • Insolvency

Currently held offices

  • Member, Compensation (London Capital & Finance plc and Fraud Compensation Fund) Bill Committee (since 8 Jun 2021)
  • Minister of State (Treasury) (City) (since 9 Jan 2018)
  • The Economic Secretary to the Treasury (since 9 Jan 2018)

Other offices held in the past

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport (3 Jul 2017 to 9 Jan 2018)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Culture, Media and Sport (14 Jun 2017 to 3 Jul 2017)
  • Member, Work and Pensions Committee (8 Jul 2015 to 19 Dec 2016)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (12 Jul 2010 to 8 Nov 2012)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (12 Jul 2010 to 8 Nov 2012)
  • Member, Committees on Arms Export Controls (12 Jul 2010 to 8 Nov 2012)
  • Member, Defence Committee (12 Jul 2010 to 5 Nov 2012)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 18 Oct 2021.

7. (ii) Other shareholdings, valued at more than £70,000
Endava Ltd; IT services and consultancy. Achieved registrable value on 8 May 2015. (Registered 19 May 2015)
From 25 November 2019, Softiron; design and development of application software for data storage. (Registered 10 January 2020)
Blue International Group; natural resources business operating in Sub Saharan Africa. Achieved registrable value on 5 April 2021. (Registered 12 April 2021)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)