Andrew Percy

Conservative MP for Brigg and Goole

@AndrewPercy https://facebook.com/andrewpercy4mp

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Andrew Percy’s voting in Parliament

Andrew Percy is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Andrew Percy sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Andrew Percy’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Andrew Percy’s full vote analysis page for more.

Andrew Percy has occasionally rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Ambulance Pressures 18 Jul 2022

    I spent this weekend on duty, in my role with the Yorkshire ambulance service. I remind my right hon. Friend of the important work and extra resilience that community first responders will provide in the next few days, as they are stepped up and attend the most serious 999 calls. The reality is that even before this situation, when attending very serious cases, we were often waiting much...
  • Online Safety Bill: New Clause 19 - Duties to protect news publisher content 12 Jul 2022

    This has been an interesting debate on a Bill I have followed closely. I have been particularly struck by some of the arguments that claim the Bill is an attack on freedom of speech. I always listen intently to my right hon. Friend the Member for Haltemprice and Howden (Mr Davis) and to the hon. and learned Member for Edinburgh South West (Joanna Cherry), but I think they are wrong in the...
  • Online Safety Bill: New Clause 19 - Duties to protect news publisher content 12 Jul 2022

    Is that not exactly why there has to be action on legal but harmful content? The cross-boundary, cross-national powers of these organisations mean that we have to insist that they take action against harm, whether lawful or unlawful. We are simply asking those organisations to risk assess and ensure that appropriate warnings are provided, just as they are in respect of lots of harms in...

More of Andrew Percy’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Brigg and Goole

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Andrew Percy campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Department of Health
  • Department for Transport
  • Cabinet Office
  • Department of Health and Social Care
  • Health
  • Palestinians
  • Cancer: Drugs
  • Iran
  • Surrogate Motherhood
  • Inflammatory Bowel Disease

Currently held offices

  • Member, Standing Orders (Private Bills) Committee (Commons) (since 12 Apr 2021)

Other offices held in the past

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Communities and Local Government (17 Jul 2016 to 14 Jun 2017)
  • Member, Regulatory Reform Committee (12 Oct 2015 to 16 Jan 2017)
  • Member, Health and Social Care Committee (8 Jul 2015 to 31 Oct 2016)
  • Member, Panel of Chairs (25 Jun 2015 to 18 Jul 2016)
  • Member, Northern Ireland Affairs Committee (5 Nov 2012 to 30 Mar 2015)
  • Member, Health and Social Care Committee (29 Oct 2012 to 30 Mar 2015)
  • Member, Procedure Committee (26 Jul 2010 to 31 Oct 2011)
  • Member, Regulatory Reform Committee (26 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 8 Aug 2022.

1. Employment and earnings
Payments from Ipsos Mori, 79-81 Borough Road, London SE1 1FY, for completing opinion surveys:
2 August 2021, payment of £275. Hours: 1 hr 10 mins. Fee paid to local good cause. (Registered 02 August 2021)
12 January 2022, payment of £225. Hours: 1 hr. Fee donated to local good cause. (Registered 07 February 2022)
From 12 April 2021 until 7 November 2021, member of the Advisory Board of Iogen Corporation (Canada), a Canadian clean energy company. Address: 310 Hunt Club Rd. East Suite 101, Ottawa, Ontario K1V 1C1. For providing strategic advice on UK/Canada/EU policy issues, I received £3,000 per month. Hours: approx. 6 hours per month. (Registered 08 June 2021; updated 09 November 2021)
4. Visits outside the UK
Name of donor: Ministry of Foreign Affairs, Qatar
Address of donor: Qatar Embassy, 1 South Audley St, London W1K 1NB

Estimate of the probable value (or amount of any donation): Flights, accommodation, meals and miscellaneous costs, value £3,865

Destination of visit: Qatar

Dates of visit: 10-15 February 2022

Purpose of visit: Qatar APPG visit to meet Ministers and officials, discuss Qatar's response to the Afghanistan crisis, Word Cup preparations, worker's rights reform, bilateral relations and regional issues, and visit an Afghan refugee reception centre.

(Registered 14 March 2022)
8. Miscellaneous
From 17 January 2020, member of the Town Fund Board for Goole. This is an unpaid role. (Registered 04 February 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)