David Rutley

Government Whip

Conservative MP for Macclesfield

@DavidRutleyMP https://facebook.com/david.rutley.1

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

David Rutley’s voting in Parliament

David Rutley is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, David Rutley sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • David Rutley voted against investigations into the Iraq war, while most Conservative MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of David Rutley’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit David Rutley’s full vote analysis page for more.

David Rutley has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

More of David Rutley’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Macclesfield

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

David Rutley campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Treasury
  • Justice
  • Transport
  • Environment Food and Rural Affairs
  • Ministry of Defence
  • Licensing
  • Eurozone Financial Crisis
  • Syria: Armed Conflict
  • Small Businesses
  • Broadband: Rural Areas

Currently held offices

  • Government Whip (since 15 Jun 2017)
  • Assistant Whip (HM Treasury) (since 15 Jun 2017)

Other offices held in the past

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs (22 May 2018 to 19 Jul 2018)
  • Member, Treasury Committee (12 Jul 2010 to 29 Nov 2010)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 20 Jul 2020.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)