Martin Vickers

MP, Cleethorpes

Cleethorpes Conservative

Martin Vickers campaigned to leave the European Union

Let your MP know how you feel – email them now.

Source: BBC

Martin Vickers’s voting in Parliament

Martin Vickers is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Martin Vickers sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Martin Vickers almost always voted against allowing marriage between two people of same sex, while most Conservative MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Martin Vickers’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Martin Vickers’s full vote analysis page for more.

Martin Vickers has occasionally rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Upcoming Business – Commons: Main Chamber 1 Nov 2016

    School admissions (Special Educational Needs) – Martin Vickers. Ten Minute Rule Motion
  • Oral Answers to Questions — Treasury: Economic Growth 25 Oct 2016

    What steps he is taking to support economic growth outside London and the south-east.
  • Oral Answers to Questions — Treasury: Economic Growth 25 Oct 2016

    I thank the Chancellor for his reply and am encouraged by it, but there has always been a feeling in northern Lincolnshire that we are somewhat peripheral from the northern powerhouse and that the focus has been too much on Leeds and Manchester. Could he reassure us that that is not the case? North East Lincolnshire Council has a number of innovative regeneration projects in process. Will he...

More of Martin Vickers’s recent appearances

RSS feed (?)


Conservative MP for Cleethorpes

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election


Topics of interest

  • Environment Food and Rural Affairs
  • Cabinet Office
  • Health
  • Treasury
  • Transport
  • Social Security Benefits: EU Nationals
  • Hospitals: Food
  • World War II: Military Decorations
  • Red Arrows
  • Public Sector: Land

Currently held offices

  • Member, Transport Committee (since 8 Jul 2015)

Other offices held in the past

  • Member, Transport Committee (5 Jul 2013 to 30 Mar 2015)
  • Member, Procedure Committee (5 Nov 2012 to 30 Mar 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)


Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 17 Oct 2016.

4. Visits outside the UK
Name of donor: House of Representatives, Cyprus
Address of donor: 1402 Nicosia, Cyprus

Amount of donation (or estimate of the probable value): personal accommodation, subsistence and flight; value £800

Destination of visit: Cyprus

Date of visit: 11-15 November 2015

Purpose of visit: Conservative Friends of Cyprus Delegation to examine the Cyprus Problem.

(Registered 17 December 2015)
Name of donor: Ministry of Foreign Affairs (Saudi Arabia)
Address of donor: c/o Royal Embassy of Saudi Arabia, 30-32 Charles Street, London W1J 5DZ

Amount of donation (or estimate of the probable value): flights and accommodation value: £2,888

Destination of visit: Riyadh, Saudi Arabia

Date of visit: 16-19 February 2016

Purpose of visit: Parliamentary delegation to meet with members of the Shura Council, Government Ministers, human rights groups, NGOs and the University to further understanding of the Kingdom and its latest developments.

(Registered 15 March 2016)
Name of donor: The European Azerbaijan Society
Address of donor: 15 Queen Anne’s Gate, London SW1H 9BU

Amount of donation (or estimate of the probable value): total value £2,055, comprising £1,455 for flights and £600 for 5 nights at a hotel in Baku

Destination of visit: Baku

Date of visit: 26 July – 31 July 2016

Purpose of visit: to meet with political and parliamentary figures, HM Ambassador, business representatives and IDP/Refugee camp of displaced people from the conflict in Nagorno-Karabakh.

(Registered 06 September 2016)
9. Family members employed and paid from parliamentary expenses
I employ my wife, Ann Vickers, as part-time Junior Secretary.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.