Caroline Nokes

Conservative MP for Romsey and Southampton North

@carolinenokes https://facebook.com/carolinenokes4RSN

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Caroline Nokes’s voting in Parliament

Caroline Nokes is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Caroline Nokes sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Caroline Nokes’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Caroline Nokes’s full vote analysis page for more.

Caroline Nokes has sometimes rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Environment, Food and Rural Affairs: Topical Questions 4 Mar 2021

    I draw attention to my entry in the Register of Members’ Financial Interests stating that I am a trustee of World Horse Welfare. We have heard from my right hon. Friend this morning that lorryloads of fish are clearing the border in less than an hour, but Olympian Richard Davison tells me that horses that are used for dressage are taking between four and 10 hours to clear the border at...
  • Foreign, Commonwealth and Development Office: Girls’ Education: Covid-19 2 Mar 2021

    What steps his Department is taking to help ensure that every girl receives 12 years of quality education.
  • Foreign, Commonwealth and Development Office: Girls’ Education: Covid-19 2 Mar 2021

    I applaud the Foreign Secretary and the Prime Minister for making educating girls a foreign policy priority. As host of the G7, we have a critical opportunity to encourage others to do the same. Can my right hon. Friend tell me how much ODA spending he will commit to girls’ education this year to make sure that our manifesto commitment to ensuring that every girl gets 12 years of quality...

More of Caroline Nokes’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Romsey and Southampton North

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Party was Conservative until 3 Sep 2019; Independent until 6 Nov 2019

Social Media

Expenses

Topics of interest

Caroline Nokes campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Home Office
  • Department of Health and Social Care
  • Health
  • Ministry of Housing
  • Communities and Local Government
  • Department for Education
  • Personal Care Services: Coronavirus
  • Children: Day Care
  • Immigration: EU Nationals
  • Personal
  • Social
  • Health and Economic Education
  • Green Deal Scheme

Currently held offices

  • Member, Liaison Committee (Commons) (since 20 May 2020)
  • Member, Speaker's Advisory Committee on Works of Art (since 20 May 2020)
  • Chair, Women and Equalities Committee (since 27 Jan 2020)
  • Chair, Women and Equalities Committee (since 27 Jan 2020)
  • Member, Panel of Chairs (since 15 Jan 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Panel of Chairs (21 Oct 2019 to 6 Nov 2019)
  • The Minister for Immigration (8 Jan 2018 to 24 Jul 2019)
  • Parliamentary Under-Secretary (Cabinet Office) (14 Jun 2017 to 8 Jan 2018)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Work and Pensions (17 Jul 2016 to 14 Jun 2017)
  • Member, Education Committee (6 Jul 2015 to 22 Feb 2016)
  • Member, Speaker's Advisory Committee on Works of Art (1 Jul 2015 to 14 Jul 2016)
  • Member, Speaker's Advisory Committee on Works of Art (1 Jul 2015 to 14 Jul 2016)
  • Member, Education Committee (18 Mar 2014 to 30 Mar 2015)
  • Member, Speaker's Advisory Committee on Works of Art (18 Nov 2010 to 30 Mar 2015)
  • Member, Environmental Audit Committee (26 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 1 Mar 2021.

5. Gifts and benefits from sources outside the UK
Name of donor: GVC Holdings PLC
Address of donor: 32 Athol Street, Douglas, Isle of Man IM1 1JB

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Two tickets to Cheltenham Festival, total value £600

Date received: 12 March 2020

Date accepted: 12 March 2020

Donor status: company, registration 4685V

(Registered 26 March 2020)
8. Miscellaneous
From 17 December 2015, a trustee of World Horse Welfare. This position is not remunerated. (Registered 13 January 2016)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.