There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Robert Halfon’s voting in Parliament

Robert Halfon is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Robert Halfon sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Robert Halfon’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Robert Halfon’s full vote analysis page for more.

Robert Halfon has occasionally rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Education Committee 14 Jul 2022

    I am grateful to the Backbench Business Committee for the time today, and I thank the officers and members of the Committee for working so hard on this report on educational outcomes for children in care. We found widespread state failure to ensure that looked-after children receive a quality education. The state repeatedly fails to act as a pushy enough corporate parent when it comes to the...
  • Education Committee 14 Jul 2022

    I thank the hon. Member. He is an incredibly hard working member of the Committee and is passionate about this issue. I am so grateful for his support. He is right—this is unforgivable. I am asking all the leadership candidates what they plan to do about educational poverty in all those disadvantaged cohorts who are underperforming in our education system. The answer, as he will know from...
  • Education Committee 14 Jul 2022

    On the wider point, there are enough reviews and reports—ours is yet another—and as I said to the hon. Member for Gateshead (Ian Mearns) a moment ago, I hope that the new leadership candidates, and whoever becomes leader of the Government, take these issues seriously. We talk in our report about constant changes of placement, with children being moved around all the time. As my hon....

More of Robert Halfon’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Harlow

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Robert Halfon campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department for Education
  • Department of Health and Social Care
  • Treasury
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Hospitals: Parking
  • Departmental Conferences
  • Apprentices
  • Institute for Fiscal Studies
  • House of Commons: Apprentices

Currently held offices

  • Member, Liaison Committee (Commons) (since 20 May 2020)
  • Chair, Education Committee (since 27 Jan 2020)
  • Chair, Education Committee (since 27 Jan 2020)

Other offices held in the past

  • Chair, Education Committee (27 Jan 2020 to 6 Nov 2019)
  • Chair, Education Committee (27 Jan 2020 to 6 Nov 2019)
  • Member, Liaison Committee Sub-committee on the effectiveness and influence of the select committee system (13 Feb 2019 to 6 Nov 2019)
  • Member, Liaison Committee (Commons) (6 Nov 2017 to 6 Nov 2019)
  • Chair, Education Committee (12 Jul 2017 to 6 Nov 2019)
  • Chair, Education Committee (12 Jul 2017 to 6 Nov 2019)
  • Minister of State (Department of Education) (Apprenticeships and Skills) (17 Jul 2016 to 12 Jun 2017)
  • Minister without Portfolio (8 May 2015 to 17 Jul 2016)
  • Member, Public Administration Committee (12 Jul 2010 to 12 May 2014)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 8 Aug 2022.

1. Employment and earnings
25 August 2021, received £1,000 from News International, 1 London Bridge Street, London SE1 9GF, for two articles in the Sun Newspaper. Hours: 4 hrs. (Registered 03 September 2021)
23 January 2022, received £500 from News UK & Ireland Ltd, the News Building, 1 London Bridge Street, London SE1 9GF, for an article written on 15 December 2021 for the Sun. Hours: 2 hrs. (Registered 03 February 2022)
3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources
Name of donor: Conservative Friends of Israel Ltd
Address of donor: PO Box 72288, London SW1P 9LB

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Hotel accommodation during Conservative Party Conference, total value £1,200

Date received: 2-6 October 2021

Date accepted: 2 October 2021

Donor status: company, registration 08114952

(Registered 13 October 2021)
Name of donor: The Timpson Group
Address of donor: Timpson House, Claverton Road, Wythenshawe M23 9TT

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Timpson's Discount Card - 25% of all merchandise and services with up to £500 discount per year. Donated to a local charity on 15 December 2021.

Date received: 14 December 2021

Date accepted: 14 December 2021

Donor status: company, registration 00675216

(Registered 23 December 2021)
8. Miscellaneous
From 29 January 2020, Board of the Harlow Growth Board (Stronger Towns Fund). (Registered 09 March 2020)
From 20 May 2021, a Commissioner on the Times Education Commission, which has been set up by the Times Newspapers Ltd to examine the education system in the UK and propose recommendations for its reform. This is an unpaid role. (Registered 24 May 2021)
From June 2019, Vice President of the Jewish Leadership Council. This is an unpaid role. (Registered 15 November 2021)
From 13 May 2021, Board Member of Conservatives Against Racism. This is an unpaid role. (Registered 15 November 2021)
From 14 September 2021, Co-Chair of the Baker-Dearing Trust UTC Policy Group, a cross-party group for MPs to discuss University Technical Colleges and help raise awareness of the importance of school-age technical education. This is an unpaid role. (Registered 17 March 2022)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)