Phillip Lee

The Parliamentary Under-Secretary of State for Justice

Bracknell Conservative

Phillip Lee’s voting in Parliament

Phillip Lee is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Phillip Lee sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Phillip Lee consistently voted against investigations into the Iraq war, while most Conservative MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Phillip Lee’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Phillip Lee’s full vote analysis page for more.

Phillip Lee has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 22 Feb 2017

Recent appearances

  • Written Answers — Ministry of Justice: Ministry of Justice: Travel 24 Apr 2017

    The total contracted spend across the department, consisting of information covering the Ministry of Justice, Legal Aid Agency, CAFCASS, Criminal Cases Review Commission, Parole Board, Wales Office, Youth Justice Board and National Offender Management Service on non-standard fares including first class rail and first and business class air is as follows: 2012 2013 2014 2015 2016 YTD...
  • Written Answers — Ministry of Justice: Ministry of Justice: Internet 24 Apr 2017

    The Ministry of Justice (MoJ) and its constituent agencies work across multiple networks. Aggregated information for all of these networks could only be obtained at disproportionate cost by collating data on multiple MoJ domains [at a cost of £600 per day for approximately 25 days]. The list below provides the five most visited websites on the Ministry’s primary network, which is...
  • Written Answers — Ministry of Justice: Ministry of Justice: Official Hospitality 24 Apr 2017

    The consolidated departmental accounts give a figure for spend on the combined categories of travel, subsistence and hospitality. This is in the table below for the last five audited years. 2011-12 £000 2012-13 £000 2013-14 £000 2014-15 £000 2015-16 £000 £42,009 £46,729 £45,214 £47,403 £47,313

More of Phillip Lee’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Bracknell

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Phillip Lee campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Health
  • Energy and Climate Change
  • Department of Health
  • Treasury
  • Education
  • Departmental Public Expenditure
  • Blood: Contamination
  • Clinical Commissioning Groups
  • Wind Power
  • Pharmacy: Standards

Currently held offices

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Justice (since 17 Jul 2016)

Other offices held in the past

  • Member, Administration Committee (26 Jul 2010 to 3 Dec 2012)
  • Member, Energy and Climate Change Committee (12 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Has spoken in 16 debates in the last year — well below average amongst MPs. See all Phillip Lee’s speeches
  • Has received answers to 1 written question in the last year — well below average amongst MPs.
  • Replied within 2 or 3 weeks to a medium number of messages sent via WriteToThem.com during 2015, according to constituents.
  • Has voted in 87.58% of votes in this Parliament with this affiliation — above average amongst MPs. (From Public Whip)
  • People have made 0 annotations on this MP’s speeches — below average amongst MPs.
  • This MP’s speeches, in Hansard, are readable by an average 16–17 year old, going by the Flesch-Kincaid Grade Level score.
  • 115 people are tracking this MP — email me updates on Phillip Lee’s activity
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "she sells seashells") 115 times in debates — below average amongst MPs. (Why is this here?)

Register of Members’ Interests

Last updated: 10 Apr 2017.

1. Employment and earnings
Payments received in my capacity as a freelance GP from from Farnham Road Surgery, 301 Farnham Road, Slough SL2 1HD:
8 April 2016, received £2,212.50. Hours: 29.5 hrs between 4 March and 24 March 2016 inclusive. (Registered 14 April 2016)
18 May 2016, received £4,500. Hours: 60 hrs between 4 April 2016 and 29 April 2016 inclusive. (Registered 06 June 2016)
Expected payment on 18 June 2016 of £3,337.50 for services provided between 3 May 2016 and 31 May 2016 inclusive. Hours: 44.5 hrs. (Registered 06 June 2016)
18 July 2016, received £5,512.50. Hours: 73.5 hrs between 1 June 2016 and 27 June 2016 inclusive. (Registered 21 July 2016)
18 August 2016, received £2,737.50. Hours: 36.5 hrs between 1 July 2016 and 29 July 2016 inclusive. (Registered 01 September 2016)
27 January 2017, received £9,600. Hours: 128 hrs between 2 September 2016 and 20 January 2017 inclusive. (Registered 27 January 2017)
4. Visits outside the UK
Name of donor: Qatar Ministry of Foreign Affairs
Address of donor: P.O. Box 250, Doha, Qatar

Amount of donation (or estimate of the probable value): flights, hotel accommodation, food and transport to a total value of £5,890.85

Destination of visit: Doha, Qatar

Date of visit: 21 May – 23 May 2016

Purpose of visit: To attend Doha Forum.

(Registered 14 June 2016)
Name of donor: Konrad-Adenauer-Stiftung
Address of donor: 63D Eccleston Square London SW1V 1PH

Amount of donation (or estimate of the probable value): air travel, food and accommodation with an approximate value of £943

Destination of visit: Berlin, Germany

Date of visit: 20-21 September 2016

Purpose of visit: Visit to Bundestag and dialogue with CDU/CSU Parliamentary Group.

(Registered 30 September 2016)
5. Gifts and benefits from sources outside the UK
Name of donor: Swiss Parliament
Address of donor: CH - 3003 Berne

Amount of donation or nature and value if donation in kind: as part of the British-Swiss APPG's Parliamentary Ski Week, two ski passes with a value of £247; £494 in total

Date received: 28 March 2016

Date accepted: 28 March 2016

Donor status: other

(Registered 25 April 2016)
Name of donor: Swiss Parliament
Address of donor: CH - 3003 Berne

Amount of donation or nature and value if donation in kind: as part of the British-Swiss APPG's Parliamentary Ski Week, two ski passes with a value of £240; £480 in total

Date received: 2-8 January 2017

Date accepted: 2 January 2017

Donor status: other

(Registered 25 January 2017)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.