Paul Maynard

Parliamentary Under-Secretary (Department for Transport)

Blackpool North and Cleveleys Conservative

Paul Maynard’s voting in Parliament

Paul Maynard is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Paul Maynard sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Paul Maynard consistently voted against investigations into the Iraq war, while most Conservative MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Paul Maynard’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Paul Maynard’s full vote analysis page for more.

Paul Maynard

Last updated: 19 Apr 2017

Recent appearances

  • Written Ministerial Statements — Department for Transport: Rail Franchising 22 Jun 2017

    I am pleased to inform the House that we have today published the shortlists of companies that will bid for the new West Coast Partnership franchise which will launch the first services on HS2, and the next South Eastern franchise. The House will be aware passenger numbers have more than doubled since privatisation of the railways 20 years ago and our country’s railways need to adapt...
  • Written Answers — Department for Transport: Crossrail Line 27 Apr 2017

    The Department for Transport, in conjunction with Transport for London and Network Rail, has undertaken a feasibility study to review whether there was a case to extend the existing Crossrail 1 (Elizabeth line) route north to Tring via a link to the West Coast Main Line. It was thought that the link may provide improved journey times and connectivity opportunities along the route. However,...
  • Written Answers — Department for Transport: Arriva 27 Apr 2017

    Staffing levels and rates of pay are a matter for the train operator to determine in delivering its Franchise Agreement requirements.

More of Paul Maynard’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Blackpool North and Cleveleys

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Paul Maynard campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Justice
  • Education
  • Work and Pensions
  • Transport
  • Health
  • Departmental Travel
  • Employment Schemes: Disability
  • Respite Care
  • Mental Health Services
  • Employment and Support Allowance

Currently held offices

  • Parliamentary Under-Secretary (Department for Transport) (since 17 Jul 2016)

Other offices held in the past

  • Member, Work and Pensions Committee (8 Sep 2014 to 30 Mar 2015)
  • Member, Transport Committee (12 Jul 2010 to 5 Nov 2012)

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 2 May 2017.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.