Andrew Jones

Conservative MP for Harrogate and Knaresborough

@AJonesMP

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Andrew Jones’s voting in Parliament

Andrew Jones is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Andrew Jones’s votes.

Last updated: 18 May 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Andrew Jones’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Andrew Jones’s full vote analysis page for more.

Andrew Jones has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Autumn Statement 17 Nov 2022

    I congratulate my right hon. Friend on his statement, and on the important points he has made about the global challenges we are facing, but also on how support will be provided to those who need it most. Can I ask him about capital budgets? There has been some concern in the infrastructure sector that projects may be halted, so I welcome the focus on infrastructure investment as a driver of...
  • The Secretary of State was asked: Topical Questions 17 Nov 2022

    I was grateful to the Under-Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs, my hon. Friend the Member for Copeland (Trudy Harrison), for her response to my Adjournment debate last week about our campaign on bathing water status for rivers, and specifically the River Nidd in Knaresborough. Will she meet me to discuss that campaign and the process for inland bathing water accreditation?
  • Treasury: Cost of Energy: Support for Families 15 Nov 2022

    What recent steps his Department has taken to support families with the cost of energy bills.

More of Andrew Jones’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Harrogate and Knaresborough

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Andrew Jones campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Environment Food and Rural Affairs
  • Education
  • Communities and Local Government
  • Health
  • Culture Media and Sport
  • Common Agricultural Policy
  • Asylum
  • Universal Credit
  • Broadband
  • Apprentices

Currently held offices

  • Member, UK Infrastructure Bank Bill [Lords] Committee (since 16 Nov 2022)
  • Member, Speaker's Conference Committee (since 19 Oct 2022)
  • Member, Finance (No.2) Bill Committee (since 8 Dec 2021)
  • Member, Liaison Committee (Commons) (since 20 May 2020)
  • Chair, European Statutory Instruments Committee (since 25 Feb 2020)
  • Chair, European Statutory Instruments Committee (since 25 Feb 2020)

Other offices held in the past

  • Member, European Statutory Instruments Committee (10 Feb 2020 to 25 Feb 2020)
  • Parliamentary Under-Secretary (Department for Transport) (13 Nov 2018 to 26 Jul 2019)
  • Vice-Chair, Conservative Party (8 Jan 2018 to 13 Nov 2018)
  • Member, Public Accounts Committee (11 Sep 2017 to 5 Feb 2018)
  • The Exchequer Secretary (15 Jun 2017 to 8 Jan 2018)
  • Parliamentary Under-Secretary (Department for Transport) (8 May 2015 to 15 Jun 2017)
  • Member, Regulatory Reform Committee (26 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 14 Nov 2022.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)