Jack Lopresti

Conservative MP for Filton and Bradley Stoke

@JackLopresti https://facebook.com/jackloprestiofficial

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Jack Lopresti’s voting in Parliament

Jack Lopresti is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Jack Lopresti’s votes.

Last updated: 25 Jan 2021. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Jack Lopresti’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Jack Lopresti’s full vote analysis page for more.

Jack Lopresti has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Sir David Amess Summer Adjournment 21 Jul 2022

    It is a privilege and an honour to speak in the first Sir David Amess summer Adjournment debate. David always exuded such joy and compassion, and it was difficult not to smile whenever you saw him. I am sure we all miss him. I will begin by highlighting a particularly significant issue in my constituency, which I have raised many times in the Chamber: the M49 junction, which would link the...
  • Careers Guidance in Schools — [Christina Rees in the Chair] 13 Jul 2022

    May I congratulate my hon. Friend on her appointment, and say how thrilled and proud I am? Does she agree that apprenticeships are a fantastic way not only to enhance social mobility, but to increase the skills level in order to maintain our sovereign defence manufacturing capability? That will not only enable us to defend our country better in the decades to come, but create lots of jobs.
  • Careers Guidance in Schools — [Christina Rees in the Chair] 13 Jul 2022

    I agree with the hon. Gentleman’s point about the potential stigma about apprenticeships compared with university, but that is not a question of funding—it is a question of attitude. It is about changing the mindset, rather than resources. There are resources. There is careers advice. We have created 5 million apprenticeships since 2010. It is people’s attitudes that need to change.

More of Jack Lopresti’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Filton and Bradley Stoke

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Jack Lopresti campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Ministry of Defence
  • Department of Health and Social Care
  • Treasury
  • Department for International Development
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Occupational Health
  • Palestinians
  • Iran
  • Iraq: Kurds
  • Iran: Nuclear Power

Currently held offices

  • Member, Select Committee on the Armed Forces Bill (since 25 Feb 2021)

Other offices held in the past

  • Member, Select Committee on the Armed Forces Bill (22 Feb 2021 to 22 Feb 2021)
  • Member, Welsh Affairs Committee (26 Nov 2018 to 6 Nov 2019)
  • Member, Northern Ireland Affairs Committee (11 Sep 2017 to 23 Jul 2018)
  • Member, Defence Committee (31 Oct 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Defence Sub-Committee (31 Oct 2016 to 3 May 2017)
  • Chair, Armed Forces Bill Committee (28 Oct 2015 to 24 Nov 2015)
  • Member, Armed Forces Bill Committee (26 Oct 2015 to 28 Oct 2015)
  • Member, Northern Ireland Affairs Committee (6 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Armed Forces Bill Committee (17 Jan 2011 to 8 Mar 2011)
  • Member, Northern Ireland Affairs Committee (26 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 8 Aug 2022.

7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
From 29 September 2021, Templari (dormant). (Registered 17 November 2021)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)