Chris Skidmore

Conservative MP for Kingswood

@cskidmoremp https://facebook.com/BSGTeaminAction

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Chris Skidmore’s voting in Parliament

Chris Skidmore is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Chris Skidmore sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Chris Skidmore’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Chris Skidmore’s full vote analysis page for more.

Chris Skidmore has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • UK Rare Diseases Framework 24 Mar 2021

    I thank the hon. Member for Blaydon (Liz Twist) for securing this important debate on the challenges faced by people living with rare diseases. I am delighted to have the opportunity to speak about phenylketonuria, which has been mentioned already, and to put on record my own concerns about access to treatment for this condition, including the drug Kuvan. I am raising this issue on behalf of...
  • STEM Subjects: Science and Discovery Centres — [Mrs Maria Miller in the Chair] 24 Mar 2021

    I will be brief. If hon. Members can hear any background noise, it is because I have a 16-month-old baby in a high chair next to me watching “Paw Patrol”. I am hoping she will be okay. I want to make some comments both as a former Science Minister who recognises the importance of science and discovery centres and as chair of the all-party parliamentary group on museums. We have seen the...
  • Advanced Research and Invention Agency Bill 23 Mar 2021

    I welcome this Bill. As the former Science Minister who ushered in this concept of the UK ARPA—now ARIA—in the 2019 Conservative manifesto, I am delighted that the introduction of this Bill so early in the Parliament demonstrates the Prime Minister’s key determination that research and development will be a priority as we look to build global Britain on the back of recovery from the...

More of Chris Skidmore’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Kingswood

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Chris Skidmore campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Education
  • Health
  • Work and Pensions
  • Treasury
  • Cabinet Office
  • Teachers: Pensions
  • Science: GCSE
  • Gcse
  • History: GCSE
  • GCE A-level

Other offices held in the past

  • Minister of State (Department for Business, Energy and Industrial Strategy) (Universities and Science) (Joint with the Department for Education) (10 Sep 2019 to 13 Feb 2020)
  • Minister of State (Department of Health and Social Care) (24 Jul 2019 to 10 Sep 2019)
  • Minister of State (Department for Business, Energy and Industrial Strategy) (Universities and Science) (Joint with the Department for Education) (5 Dec 2018 to 24 Jul 2019)
  • Vice-Chair, Conservative Party (8 Jan 2018 to 6 Nov 2019)
  • Parliamentary Under-Secretary (Cabinet Office) (17 Jul 2016 to 8 Jan 2018)
  • Member, Education Committee (5 Nov 2012 to 18 Mar 2014)
  • Member, Health and Social Care Committee (12 Jul 2010 to 17 Jun 2013)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Apr 2021.

8. Miscellaneous
From 8 January 2018, vice-chairman of the Conservative Party. This post carries a part time salary. (Registered 01 May 2018)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)