Angus MacNeil

Shadow SNP Spokesperson (Trade Team Member)

Scottish National Party MP for Na h-Eileanan an Iar

@angusmacneilsnp https://facebook.com/AngusBMacNeil

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Angus MacNeil’s voting in Parliament

Angus MacNeil is a Scottish National Party MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Scottish National Party MPs.

However, Angus MacNeil sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Angus MacNeil generally voted for requiring pub companies to offer pub landlords rent-only leases, while most Scottish National Party MPs generally voted against. Show votes
  • Angus MacNeil voted for restrictions on fees charged to tenants by letting agents, while most Scottish National Party MPs generally voted against. Show votes

We have lots more plain English analysis of Angus MacNeil’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Angus MacNeil’s full vote analysis page for more.

Angus MacNeil has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Ministry of Defence: Nuclear Submarines: Shipping Lanes 23 Jul 2020

    To ask the Secretary of State for Defence, with reference to the incident involving the Belfast to Cairnryan passenger ferry and a nuclear-powered submarine in November 2018, what (a) lessons have been learned from that incident, (b) steps have been taken to ensure that nuclear-powered submarines do not travel at periscope depths on any ferry lanes on the west coast of Scotland, (c) is now...
  • Covid-19 Update 16 Jul 2020

    Tapadh leibh, Madam Deputy Speaker. In his statement on 7 July, the Secretary of State agreed with me that 80% of positive cases are asymptomatic and said that we are using capability for testing of asymptomatic people. Unless we patrol for the virus, today it is Leicester but tomorrow it will be somewhere else. One serious gap for many communities is the people returning from work as...
  • Written Answers — Department of Health and Social Care: Coronavirus: Oil Rigs and Shipping 13 Jul 2020

    To ask the Secretary of State for Health and Social Care, with reference to his oral contribution of 7 July 2002, Official Report, column 839, what assessment he has made of the potential effect of testing asymptomatic people for covid-19 on returning (a) merchant mariners and (b) oil rig workers to the UK.

More of Angus MacNeil’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Scottish National Party MP for Na h-Eileanan an Iar

Entered the House of Commons on 5 May 2005 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Angus MacNeil campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Transport
  • Treasury
  • Defence
  • Scotland
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Cabinet: Glasgow
  • Departmental Lost Property
  • Departmental Visits Abroad
  • Disabled
  • Correspondence

Currently held offices

  • Member, Liaison Committee (Commons) (since 20 May 2020)
  • Member, National Security Strategy (Joint Committee) (since 11 May 2020)
  • Chair, International Trade Committee (since 29 Jan 2020)
  • Chair, International Trade Committee (since 29 Jan 2020)
  • Shadow SNP Spokesperson (Trade Team Member) (since 7 Jan 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Committees on Arms Export Controls (6 Jul 2020 to 6 Jul 2020)
  • Chair, International Trade Committee (29 Jan 2020 to 6 Nov 2019)
  • Chair, International Trade Committee (29 Jan 2020 to 3 May 2017)
  • Chair, International Trade Committee (29 Jan 2020 to 3 May 2017)
  • Chair, International Trade Committee (29 Jan 2020 to 6 Nov 2019)
  • Member, Liaison Committee Sub-committee on the effectiveness and influence of the select committee system (13 Feb 2019 to 6 Nov 2019)
  • Member, Liaison Committee (Commons) (6 Nov 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, National Security Strategy (Joint Committee) (30 Oct 2017 to 6 Nov 2019)
  • Chair, International Trade Committee (12 Jul 2017 to 6 Nov 2019)
  • Chair, International Trade Committee (12 Jul 2017 to 6 Nov 2019)
  • Shadow SNP Spokesperson (Environment and Rural Affairs) (20 Jun 2017 to 1 Jul 2018)
  • Member, Liaison Committee (Commons) (19 Oct 2016 to 3 May 2017)
  • Chair, International Trade Committee (19 Oct 2016 to 3 May 2017)
  • Chair, International Trade Committee (19 Oct 2016 to 3 May 2017)
  • Member, National Security Strategy (Joint Committee) (30 Nov 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Liaison Committee (Commons) (10 Sep 2015 to 17 Oct 2016)
  • Chair, Energy and Climate Change Committee (18 Jun 2015 to 17 Oct 2016)
  • Shadow SNP Spokesperson (Transport) (15 Jun 2010 to 30 Mar 2015)
  • Shadow SNP Spokesperson (Constitutional Reform) (15 Jun 2010 to 30 Mar 2015)
  • Shadow SNP Spokesperson (Scotland) (1 Jul 2008 to 30 Mar 2015)
  • Shadow Spokesperson (Work and Pensions) (1 Jul 2007 to 1 Jul 2008)
  • Member, Scottish Affairs Committee (12 Jul 2005 to 24 Nov 2008)
  • Shadow Spokesperson (Environment, Food and Rural Affairs) (10 May 2005 to 6 May 2010)
  • Shadow Spokesperson (Culture, Media and Sport) (5 May 2005 to 6 May 2010)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

SNP MPs only attend sittings where the legislation pertains to Scotland.

Register of Members’ Interests

Last updated: 20 Jul 2020.

1. Employment and earnings
Tenant crofter on the Island of Barra.
3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources
Name of donor: Arora Group
Address of donor: World Business Centre 3, Newall Road, Heathrow Airport, Middlesex TW6 2TA

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: Two cricket match tickets, plus hospitality, total value £498

Date received: 12 September 2019

Date accepted: 12 September 2019

Donor status: company, registration 05636920

(Registered 16 September 2019)
6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Joint ownership of house in Fort William: (i). (Updated 23 June 2015)
Flat in Glasgow: (i) and (ii).
Flat in London: (i) and (ii).

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)