Stewart Hosie

Shadow SNP Spokesperson (Trade)

Scottish National Party MP for Dundee East

@StewartHosieMP https://facebook.com/StewartHosieSNP

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Stewart Hosie’s voting in Parliament

Stewart Hosie is a Scottish National Party MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Scottish National Party MPs.

However, Stewart Hosie sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Stewart Hosie generally voted for requiring pub companies to offer pub landlords rent-only leases, while most Scottish National Party MPs generally voted against. Show votes
  • Stewart Hosie voted for restrictions on fees charged to tenants by letting agents, while most Scottish National Party MPs generally voted against. Show votes

We have lots more plain English analysis of Stewart Hosie’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Stewart Hosie’s full vote analysis page for more.

Stewart Hosie has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Covert Human Intelligence Sources (Criminal Conduct) Bill: Clause 1 - Authorisation of criminal conduct 15 Oct 2020

    Before the right hon. Gentleman moves on to his next subject, there is also an issue of trust. The Bill envisages giving the Government a significant degree of ability to authorise criminal activity. As someone who is happy to give this Bill a fair wind with certain conditions, I say that if the Government cannot see fit to include on the face of the Bill this very modest new clause from our...
  • Covid-19 Economic Support Package 14 Oct 2020

    Does my hon. Friend not think the Chancellor’s intervention was rather peculiar? The Chancellor is, of course, absolutely right that the Scottish Government can set a Budget, notwithstanding that it would be blind, but, depending on the Chancellor’s decisions, it may lead to subsequent in-year cuts or in-year changes. I am sure this Chancellor would not tolerate it if someone else was...
  • RNLI and Independent Lifeboats: Covid-19 — [Stewart Hosie in the Chair] 13 Oct 2020

    Given that a few speakers on the call list are not here, I am pleased to say that the remaining speakers can now take five minutes.

More of Stewart Hosie’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Scottish National Party MP for Dundee East

Entered the House of Commons on 5 May 2005 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Stewart Hosie campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Treasury
  • Home Department
  • Work and Pensions
  • Transport
  • Defence
  • Departmental Billing
  • Departmental Manpower
  • Departments: Private Finance Initiative
  • Departmental Public Participation
  • Departmental Buildings

Currently held offices

  • Member, Intelligence and Security Committee of Parliament (since 13 Jul 2020)
  • Member, Panel of Chairs (since 15 Jan 2020)
  • Shadow SNP Spokesperson (Trade) (since 17 May 2018)

Other offices held in the past

  • Member, Intelligence and Security Committee of Parliament (29 Apr 2019 to 6 Nov 2019)
  • Member, Intelligence and Security Committee of Parliament (29 Apr 2019 to 6 Nov 2019)
  • Member, Treasury Sub-Committee (14 Sep 2017 to 10 Jun 2019)
  • Member, Panel of Chairs (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Treasury Committee (11 Sep 2017 to 10 Jun 2019)
  • Member, Members Estimate Committee (9 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Member, House of Commons Commission (9 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Shadow SNP Westminster Group Leader (Economy) (13 May 2015 to 20 Jun 2017)
  • Deputy Leader, Scottish National Party (14 Nov 2014 to 13 Oct 2016)
  • Member, Treasury Committee (12 Jul 2010 to 30 Mar 2015)
  • SNP Chief Whip (15 Jun 2010 to 20 May 2015)
  • SNP Deputy Leader (15 Jun 2010 to 20 Jun 2017)
  • Shadow SNP Spokesperson (Treasury) (15 Jun 2010 to 13 May 2015)
  • Shadow Chief Whip (Commons) (10 Oct 2007 to 6 May 2010)
  • Shadow Spokesperson (Women) (10 May 2005 to 10 Oct 2007)
  • Shadow Spokesperson (Home Affairs) (10 May 2005 to 10 Oct 2007)
  • Shadow Spokesperson (Treasury) (10 May 2005 to 6 May 2010)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

SNP MPs only attend sittings where the legislation pertains to Scotland.

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Oct 2020.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)