Jo Swinson

Former Liberal Democrat MP for East Dunbartonshire

@joswinson https://facebook.com/joswinson

Transparancy of Parliament

There have been number of votes in Parliament on how transparently Parliament is run, particularly in respect of MPs' expenses.

Photo: UK Parliament

Jo Swinson generally voted for a transparent Parliament

TheyWorkForYou has automatically calculated this MP’s stance based on all of their votes on the topic. You can browse the source data on PublicWhip.org.uk.

All votes about a transparent Parliament:

  • On 30 Apr 2009: Jo Swinson voted yes on MPs' financial interests — Full and complete registration Show vote
  • On 30 Apr 2009: Jo Swinson voted yes on MPs' expenses — No lower limit for declaration Show vote
  • On 3 Jul 2008: Jo Swinson was absent for a vote on MPs' allowances — External audits and no more furniture — rejected Show vote
  • On 18 May 2007: Jo Swinson voted no on Freedom of Information (Amendment) Bill — That the Question now be proposed Show vote
  • On 18 May 2007: Jo Swinson voted yes on Freedom of Information (Amendment) Bill — Continue to disclose MPs' correspondence — rejected Show vote
  • On 18 May 2007: Jo Swinson voted yes on Freedom of Information (Amendment) Bill — Exempt constituents' letters only — rejected Show vote
  • On 18 May 2007: Jo Swinson acted as teller for a vote on Freedom of Information (Amendment) Bill — Third Reading — Closure Show vote
  • On 18 May 2007: Jo Swinson acted as teller for a vote on Freedom of Information (Amendment) Bill — Third Reading Show vote
  • On 20 Apr 2007: Jo Swinson was absent for a vote on Freedom of Information (Amendment) Bill — Keep disclosure for MPs' expenses — rejected Show vote
  • On 20 Apr 2007: Jo Swinson was absent for a vote on Freedom of Information (Amendment) Bill — Exempt only correspondence — rejected Show vote

The office of Jo Swinson MP has informed us that Jo was not available for some votes in the House of Commons from June 2017 until the summer recess, and from October 2017 until December 2017, as she was on parental leave. This affects the numerology section below. Please note that Ms Swinson continued to submit written questions throughout this period.

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

For an explanation of the vote descriptions please see our page about voting information on TheyWorkForYou.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)