Jo Swinson

Former Liberal Democrat MP for East Dunbartonshire

@joswinson https://facebook.com/joswinson

Gambling Regulation

There have been votes in Parliament on a number of aspects of the regulation of gambling. Specific votes have been on the powers of local councils to use planning laws to control the numbers, and locations, of betting shops as well as regulations limiting stakes, and prizes, for gambling machines, and the laws governing the operation of casinos.

Photo: conorwithonen

Jo Swinson generally voted against greater regulation of gambling

TheyWorkForYou has automatically calculated this MP’s stance based on all of their votes on the topic. You can browse the source data on PublicWhip.org.uk.

All votes about greater regulation of gambling:

  • On 8 Jan 2014: Jo Swinson was absent for a vote on Opposition Day — Fixed Odds Betting Terminals and Betting Shops Show vote
  • On 8 Jan 2014: Jo Swinson was absent for a vote on Opposition Day — Regulation of Gambling Show vote
  • On 4 Dec 2013: Jo Swinson voted to increase the stake, and prize, limits for certain categories of gambling machine. Show vote
  • On 26 Nov 2013: Jo Swinson voted against extending the horserace betting levy to overseas bookmakers. Show vote
  • On 26 Nov 2013: Jo Swinson voted not to require those running internet and telephone gambling operations to ban those who have registered for self-exclusion. Show vote
  • On 16 Oct 2013: Jo Swinson voted against giving more powers to local communities in relation to high streets and town and city centres. Show vote
  • On 17 May 2011: Jo Swinson voted against making specific planning permission be required for betting shops rather than allowing any premises with permission for use for financial and professional services to become a betting shop. Show vote
  • On 28 Apr 2008: Jo Swinson voted yes on Finance Bill — Clause 21 — Amusement Machine licence duty Show vote
  • On 28 Mar 2007: Jo Swinson voted no on Gambling (Geographical Distribution of Casino Premises Licences) Order 2007 — 28 Mar 2007 — Division No. 88 Show vote
  • On 19 Jan 2006: Jo Swinson voted no on National Lottery Bill — Clause 14 — Functions Show vote
  • On 14 Jun 2005: Jo Swinson voted yes on National Lottery Bill (Reasoned amendment on second reading) Show vote

The office of Jo Swinson MP has informed us that Jo was not available for some votes in the House of Commons from June 2017 until the summer recess, and from October 2017 until December 2017, as she was on parental leave. This affects the numerology section below. Please note that Ms Swinson continued to submit written questions throughout this period.

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

For an explanation of the vote descriptions please see our page about voting information on TheyWorkForYou.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)