Jo Swinson

Former Liberal Democrat MP for East Dunbartonshire

@joswinson https://facebook.com/joswinson

ID Cards

There have been votes in Parliament on introducing a National Identity Register and an associated ID Card scheme to the United Kingdom.

Photo: Sam Greenhalgh

Jo Swinson consistently voted against introducing ID cards

TheyWorkForYou has automatically calculated this MP’s stance based on all of their votes on the topic. You can browse the source data on PublicWhip.org.uk.

All votes about introducing ID cards:

  • On 16 Mar 2006: Jo Swinson voted no on Identity Cards Bill Show vote
  • On 13 Mar 2006: Jo Swinson voted no on Identity Cards Bill — Voluntary registration when applying for a passport — rejected Show vote
  • On 13 Feb 2006: Jo Swinson voted no on Identity Cards Bill — Applications relating to entries in Register Show vote
  • On 13 Feb 2006: Jo Swinson voted no on Identity Cards Bill — Clause 8 — Issue etc. of ID cards Show vote
  • On 13 Feb 2006: Jo Swinson voted to require the Government to publish a detailed cost-benefit analysis of ID card scheme before it goes into force Show vote
  • On 13 Feb 2006: Jo Swinson voted no on Identity Cards Bill — Clause 24 — Appointment of National Identity Scheme Commissioner Show vote
  • On 13 Feb 2006: Jo Swinson voted no on Identity Cards Bill — Clause 24 — Appointment of National Identity Scheme Commissioner Show vote
  • On 18 Oct 2005: Jo Swinson voted no on Identity Cards Bill — Timetable Show vote
  • On 18 Oct 2005: Jo Swinson voted yes on Identity Cards Bill — Recommittal to Select Committee Show vote
  • On 18 Oct 2005: Jo Swinson voted yes on Identity Cards Bill — Access to the National Identity Register Show vote
  • On 18 Oct 2005: Jo Swinson voted yes on Identity Cards Bill — Compulsory registration when applying for a Passport Show vote
  • On 18 Oct 2005: Jo Swinson voted no on Identity Cards Bill — Third Reading Show vote
  • On 28 Jun 2005: Jo Swinson voted no on Identity Cards Bill — Second Reading Show vote
  • On 28 Jun 2005: Jo Swinson voted no on Identity Cards Bill — Timetable Show vote

The office of Jo Swinson MP has informed us that Jo was not available for some votes in the House of Commons from June 2017 until the summer recess, and from October 2017 until December 2017, as she was on parental leave. This affects the numerology section below. Please note that Ms Swinson continued to submit written questions throughout this period.

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

For an explanation of the vote descriptions please see our page about voting information on TheyWorkForYou.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)