Grant Shapps

The Secretary of State for Transport

Conservative MP for Welwyn Hatfield

@grantshapps https://facebook.com/grant.shapps

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Grant Shapps’s voting in Parliament

Grant Shapps is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Grant Shapps sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Grant Shapps’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Grant Shapps’s full vote analysis page for more.

Grant Shapps has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • P&O Ferries 30 Mar 2022

    I thank the hon. Lady because throughout this crisis she has been very proactive in getting in contact and providing additional ideas and thoughts, many of which have entered into this package. She has been, broadly speaking, pretty constructive, along with a number of other Members from across the House. The hon. Lady asked about the extent of the intention behind these measures. They are...
  • P&O Ferries 30 Mar 2022

    Yes, that is certainly something we are considering. I thank my hon. Friend for his work, and that of his Select Committee and the Business, Innovation and Skills Committee, which brought the P&O boss here. I think it astonished the House but also the whole country to hear that testimony, which has directly led to the package that we have today, item No. 6 of which goes some way towards...
  • P&O Ferries 30 Mar 2022

    Briefly, I thank the hon. Gentleman. I mentioned that I will be working with the International Labour Organisation, but I will also be working with the International Maritime Organisation, which is headquartered globally in London, on making this a global move. Some of what he said will not apply, because once we have changed the Harbours Act 1964, it will outlaw the need to end up going to a...

More of Grant Shapps’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Welwyn Hatfield

Entered the House of Commons on 5 May 2005 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Grant Shapps campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Communities and Local Government
  • Treasury
  • Home Department
  • Work and Pensions
  • Transport
  • Housing: Low Incomes
  • Departments: Property
  • Departmental Training
  • Homes and Communities Agency
  • Mortgages: Government Assistance

Currently held offices

  • The Secretary of State for Transport (since 24 Jul 2019)

Other offices held in the past

  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs (15 Jul 2015 to 26 Oct 2015)
  • The Minister of State, Department for International Development (8 May 2015 to 28 Nov 2015)
  • Minister without Portfolio (6 Sep 2012 to 8 May 2015)
  • Member, Speaker's Committee on the Electoral Commission (11 Oct 2010 to 6 Sep 2012)
  • The Minister for Housing (13 May 2010 to 6 Sep 2012)
  • Shadow Minister (Communities and Local Government) (Housing and Planning) (20 Dec 2007 to 6 May 2010)
  • Member, Public Administration Committee (12 Jul 2005 to 26 Feb 2007)
  • Co-Chair, Conservative Party (1 Jul 2005 to 6 May 2010)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 3 May 2022.

2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: Sarbjit Jhooty Singh
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £5,000

Donor status: individual

(Registered 01 December 2021)
7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
PrintHouse Corporation Ltd.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)