Stephen Crabb

Conservative MP for Preseli Pembrokeshire

@SCrabbMP https://facebook.com/StephenCrabbPembs

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Stephen Crabb’s voting in Parliament

Stephen Crabb is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Stephen Crabb’s votes, where they voted similarly to their party.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Stephen Crabb’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Stephen Crabb’s full vote analysis page for more.

Stephen Crabb has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Joint Comprehensive Plan of Action: Iran 19 Oct 2021

    I am grateful to the Minister for his remarks and those clear statements of his understanding of the position regarding Iran’s nuclear programme. I am pleased that there seems to be agreement in the Chamber this afternoon on the facts on the ground. We have independent verification of those facts. I believe there is a strong measure of consensus in the room about just how serious the...
  • Joint Comprehensive Plan of Action: Iran 19 Oct 2021

    I do not wish to take up too much of the time left for this debate, as I would like other colleagues to have a chance to speak. I have taken a considerable amount of time to set out some of my arguments and concerns around the strategy that Iran appears to be pursuing. I spoke of my encouragement from comments made by the new Foreign Secretary. I spoke about the importance of being...
  • Joint Comprehensive Plan of Action: Iran 19 Oct 2021

    I beg to move, That this House has considered Iran’s compliance with the Joint Comprehensive Plan of Action. May I start by saying what a pleasure it is to serve under your chairmanship, Ms Nokes? I refer colleagues to my entry in the Register of Members’ Financial Interests. I am grateful for having secured the time for this important debate, which is timely given Iran’s escalating...

More of Stephen Crabb’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Preseli Pembrokeshire

Entered the House of Commons on 5 May 2005 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Stephen Crabb campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Home Department
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Treasury
  • Work and Pensions
  • Transport
  • Welsh Language
  • Trust Ports
  • Police
  • Natural Gas
  • Broadband

Currently held offices

  • Member, Liaison Committee (Commons) (since 20 May 2020)
  • Chair, Welsh Affairs Committee (since 27 Jan 2020)
  • Chair, Welsh Affairs Committee (since 27 Jan 2020)

Other offices held in the past

  • Chair, Welsh Affairs Committee (27 Jan 2020 to 17 Dec 2007)
  • Member, Committee on the Future Relationship with the European Union (11 Sep 2017 to 6 Nov 2019)
  • The Secretary of State for Work and Pensions (19 Mar 2016 to 14 Jul 2016)
  • The Secretary of State for Wales (15 Jul 2014 to 19 Mar 2016)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Wales (6 Sep 2012 to 15 Jul 2014)
  • Government Whip (6 Sep 2012 to 15 Jul 2014)
  • Assistant Whip (HM Treasury) (12 May 2010 to 6 Sep 2012)
  • Opposition Whip (Commons) (19 Jan 2009 to 6 May 2010)
  • Member, Treasury Committee (17 Nov 2008 to 9 Feb 2009)
  • Member, International Development Committee (9 Nov 2007 to 13 Jul 2009)
  • Member, Welsh Affairs Committee (17 Jul 2005 to 27 Jan 2020)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 18 Oct 2021.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)