Ben Wallace

The Secretary of State for Defence

Conservative MP for Wyre and Preston North

@BWallaceMP https://facebook.com/benwallaceWPN

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Ben Wallace’s voting in Parliament

Ben Wallace is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a selection of Ben Wallace’s votes.

Last updated: 12 Oct 2020. Please share these votes responsibly.

We have lots more plain English analysis of Ben Wallace’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Ben Wallace’s full vote analysis page for more.

Ben Wallace has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Carrier Strike Group Deployment 26 Apr 2021

    I echo what the right hon. Gentleman said about this being a proud moment for this nation: a British made carrier deploying overseas, protecting Britain’s interests and supporting our allies. The right hon. Gentleman put a series of questions to me. On the steel, I am happy to write to him with details of each individual class of ship. As he knows, we are committed to building the Type 26...
  • Carrier Strike Group Deployment 26 Apr 2021

    I thank my right hon. Friend for his points about sense of purpose, and I think that is right. The carrier is an amazing thing in that it convenes a lot of different levels—it convenes hard power, soft power, political will and intent. The mission for the Royal Navy, however, is like the mission for most of the armed forces, which is to strengthen our alliances. That is really important as...
  • Carrier Strike Group Deployment 26 Apr 2021

    First and foremost, we cannot separate trade from security. We need to secure our trade. The hon. Gentleman’s party’s whole economic basis used to be about exporting oil around the world. If a country cannot export its oil, it cannot run its economy, according to some of the Scottish National party’s previous manifestoes. It is really important that we secure our trade and do not let...

More of Ben Wallace’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Wyre and Preston North, Former Conservative MSP for North East Scotland

Entered the House of Commons on 5 May 2005 — General election

Entered the Scottish Parliament on 6 May 1999 — Election

Left the Scottish Parliament on 31 March 2003 — Election

Also represented Lancaster and Wyre; North East Scotland

Social Media

Expenses

Topics of interest

Ben Wallace campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Defence
  • Home Department
  • Health
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Communities and Local Government
  • Committees: Ministerial Attendance
  • Afghanistan
  • Iran
  • Future Large Aircraft
  • Dentistry

Currently held offices

  • The Secretary of State for Defence (since 24 Jul 2019)

Other offices held in the past

  • Minister of State (Home Office) (Security) (17 Jul 2016 to 24 Jul 2019)
  • Parliamentary Under-Secretary (Northern Ireland Office) (8 May 2015 to 17 Jul 2016)
  • Member, Administration Committee (1 Dec 2014 to 30 Mar 2015)
  • Assistant Whip (HM Treasury) (15 Jul 2014 to 8 May 2015)
  • Shadow Minister (Scotland) (6 Jul 2007 to 6 May 2010)
  • Member, Scottish Affairs Committee (12 Jul 2005 to 6 May 2010)

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Apr 2021.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Until 2 July 2020, a flat in south west London: (i) and (ii). (Updated 03 July 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)