Shailesh Vara

Conservative MP for North West Cambridgeshire

@ShaileshVara

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Shailesh Vara’s voting in Parliament

Shailesh Vara is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a selection of Shailesh Vara’s votes.

Last updated: 12 Oct 2020. Please share these votes responsibly.

We have lots more plain English analysis of Shailesh Vara’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Shailesh Vara’s full vote analysis page for more.

Shailesh Vara has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Debate on the Address: [1st Day] 11 May 2021

    I beg to move, That an humble Address be presented to Her Majesty, as follows: Most Gracious Sovereign, We, Your Majesty’s most dutiful and loyal subjects, the Commons of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Parliament assembled, beg leave to offer our humble thanks to Your Majesty for the Gracious Speech which Your Majesty has addressed to both Houses of Parliament....
  • Debate on the Address: [1st Day] 11 May 2021

    I beg to move, That an humble Address be presented to Her Majesty, as follows: Most Gracious Sovereign, We, Your Majesty’s most dutiful and loyal subjects, the Commons of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Parliament assembled, beg leave to offer our humble thanks to Your Majesty for the Gracious Speech which Your Majesty has addressed to both Houses of Parliament....
  • His Royal Highness The Prince Philip, Duke of Edinburgh 12 Apr 2021

    May I start by conveying my condolences and those of my constituents to Her Majesty the Queen and the rest of the royal family? Of Prince Philip’s many achievements, perhaps most visible is the Duke of Edinburgh’s Award scheme, started in 1956. With nearly 7 million participants, including many in my constituency, it has benefited generations of young people, equipping them with skills...

More of Shailesh Vara’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for North West Cambridgeshire

Entered the House of Commons on 5 May 2005 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Shailesh Vara campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Home Department
  • Health
  • Justice
  • Work and Pensions
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Departmental Data Protection
  • Departmental Written Questions
  • Departmental Art Works
  • Departmental Reviews
  • Human Trafficking

Currently held offices

  • Member, Joint Committee on the Fixed-Term Parliaments Act (since 10 Nov 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Environmental Audit Committee (2 Mar 2020 to 12 Oct 2020)
  • The Minister of State, Northern Ireland Office (23 Jul 2018 to 15 Nov 2018)
  • Parliamentary Under-Secretary (Northern Ireland Office) (9 Jan 2018 to 23 Jul 2018)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Work and Pensions (9 Jul 2015 to 18 Jul 2016)
  • The Parliamentary Under-Secretary of State for Justice (7 Oct 2013 to 18 Jul 2016)
  • Member, Finance and Services Committee (14 Nov 2011 to 14 Jan 2013)
  • Member, Administration Committee (26 Jul 2010 to 14 Nov 2011)
  • Assistant Whip (HM Treasury) (12 May 2010 to 6 Sep 2012)
  • Shadow Deputy Leader of the House of Commons (8 Nov 2006 to 6 May 2010)
  • Member, Environment, Food and Rural Affairs Committee (12 Jul 2005 to 11 Dec 2006)
  • Vice-Chair, Conservative Party (1 Jul 2001 to 1 Jul 2005)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Apr 2021.

8. Miscellaneous
Non-practising solicitor.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)