Graham Stuart

Parliamentary Under-Secretary (Department for International Trade)

Conservative MP for Beverley and Holderness

@grahamstuart https://facebook.com/grahamstuartmp

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Graham Stuart’s voting in Parliament

Graham Stuart is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a selection of Graham Stuart’s votes.

Last updated: 29 Sep 2020. Please share these votes responsibly.

We have lots more plain English analysis of Graham Stuart’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Graham Stuart’s full vote analysis page for more.

Graham Stuart has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Department for International Trade: Food: Advertising 1 Mar 2021

    The Secretary of State for International Trade has not held discussions with either Secretary of State for Health & Social Care or Public Health England (PHE) on these restrictions. Through the Department for International Trade’s work with our key Food and Drink stakeholders, we will continue to gather intelligence on how this policy will be implemented by industry. Sharing insight with...
  • Written Answers — Department for International Trade: Fossil Fuels: Overseas Trade 1 Mar 2021

    The Secretary of State has not had any meetings with the President of COP26 since his appointment. On 12 December 2020, the Prime Minister announced that the British government will no longer provide any new direct financial or promotional support for the fossil fuel energy sector overseas, apart from a small number of tightly-bound exceptions that are still to be determined. The date of...
  • Written Answers — Department for International Trade: UK Trade with EU 1 Mar 2021

    The Department supports exporters across the UK, including through overseas posts, great.gov.uk, international events and missions. A Europe Trade Hub provides in-market support to British businesses exporting to European markets, and businesses can also access sector-specific expertise. The Department conducts an independent annual Export Client Survey with c.6000 businesses to assess...

More of Graham Stuart’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Beverley and Holderness

Entered the House of Commons on 5 May 2005 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Graham Stuart campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Health
  • Children
  • Schools and Families
  • Transport
  • Work and Pensions
  • Environment Food and Rural Affairs
  • Hull Royal Infirmary
  • Departmental Conferences
  • Departmental Telephone Services
  • Dentistry
  • Departmental Postal Services

Currently held offices

  • Parliamentary Under-Secretary (Department for International Trade) (since 9 Jan 2018)

Other offices held in the past

  • Assistant Whip (HM Treasury) (17 Jul 2016 to 9 Jan 2018)
  • Member, Liaison Committee (Commons) (19 Jul 2010 to 30 Mar 2015)
  • Chair, Education Committee (10 Jun 2010 to 30 Mar 2015)
  • Chair, Education Committee (10 Jun 2010 to 30 Mar 2015)
  • Member, Children, Schools and Families Committee (9 Nov 2007 to 6 May 2010)
  • Member, Education & Skills Committee (22 Oct 2007 to 8 Nov 2007)
  • Member, Draft Climate Change Bill (Joint Committee) (18 Mar 2007 to 3 Aug 2007)
  • Member, Environmental Audit Committee (23 Jan 2006 to 6 May 2010)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 15 Feb 2021.

7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
CSL Publishing Ltd. (Updated 3 June 2015 and 2 November 2015)
8. Miscellaneous
Unremunerated director of CSL Publishing Ltd; publishing and other consultancy services. (Updated 17 November 2015)
9. Family members employed and paid from parliamentary expenses
I employ my sister, Nicola Roberts, as Office Manager. (Updated 3 June 2015)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)