Pete Wishart

Former Scottish National Party MP for Perth and North Perthshire

@PeteWishart https://facebook.com/PeteWishartPerth

Gay Rights

A vote for gay rights would be a vote for homosexual people to have the same rights as heterosexuals (including for example the ability to marry, an equal age of consent, and the right to adopt) and for discrimination on the basis of sexual orientation to be illegal.

Photo: Amy Schubert (blitheimages)

Pete Wishart generally voted for equal gay rights

TheyWorkForYou has automatically calculated this MP’s stance based on all of their votes on the topic. You can browse the source data on PublicWhip.org.uk.

All votes about equal gay rights:

  • On 18 Jul 2019: Pete Wishart voted to legalise abortion in certain circumstances in Northern Ireland as soon as the act comes into force, to enable two persons who are not of the same sex to be eligible to form a civil partnership in Northern Ireland and make a wide variety of other amendments to the Bill. Show vote
  • On 9 Jul 2019: Pete Wishart voted to permit same-sex marriage in Northern Ireland. Show vote
  • On 5 Mar 2014: Pete Wishart was absent for a vote on Same Sex Marriage — Enabling Courts to Deal with Divorce or Annulment Proceedings Show vote
  • On 5 Mar 2014: Pete Wishart voted in favour of various amendments to acts of Parliament in light of the introduction of same sex marriage. Show vote
  • On 5 Mar 2014: Pete Wishart voted to make same sex marriage available to armed forces personnel outside the UK. Show vote
  • On 21 May 2013: Pete Wishart was absent for a vote on Marriage (Same Sex Couples) Bill — Third Reading Show vote
  • On 5 Feb 2013: Pete Wishart was absent for a vote on Marriage (Same Sex Couples) Bill — Second Reading Show vote
  • On 5 Feb 2013: Pete Wishart was absent for a vote on Marriage (Same Sex Couples) Bill (Money) Show vote
  • On 5 Feb 2013: Pete Wishart was absent for a vote on Marriage (Same Sex Couples) Bill — (Carry-over) Show vote
  • On 20 May 2008: Pete Wishart voted no on Human Fertilisation and Embryology Bill — Fertility treatment requires father and mother — rejected Show vote
  • On 20 May 2008: Pete Wishart voted no on Human Fertilisation and Embryology Bill — Fertility treatment requires male role model — rejected Show vote
  • On 19 Mar 2007: Pete Wishart was absent for a vote on Equality Act (Sexual Orientation) Regulations Show vote
  • On 9 Nov 2004: Pete Wishart voted no on Categories of civil partners other than same sex couples Show vote
  • On 9 Nov 2004: Pete Wishart voted yes on Civil Partnerships Bill [Lords] — Third Reading Show vote
  • On 12 Oct 2004: Pete Wishart voted yes on Civil Partnership Bill [Lords] Show vote
  • On 25 May 2004: Pete Wishart voted to allow mixed sex marriages which become a same sex marriage to remain valid as long as neither party object. Show vote
  • On 10 Mar 2003: Pete Wishart was absent for a vote on Local Government Bill — New Clause 11 — Repeal of Section 2A of Local Government Act 1986 Show vote
  • On 10 Mar 2003: Pete Wishart was absent for a vote on Local Government Bill — Maintain Prohibition on Promotion of Homosexuality (Section 28) Show vote
  • On 4 Nov 2002: Pete Wishart voted yes on Adoption and Children Bill — Suitability Of Adopters Show vote
  • On 20 May 2002: Pete Wishart was absent for a vote on Adoption and Children Bill — [3rd Allotted Day] — Clause 131 — General interpretation, etc. Show vote
  • On 16 May 2002: Pete Wishart was absent for a vote on Adoption and Children Bill — [2nd Allotted Day] — Applications for adoption Show vote
  • On 29 Oct 2001: Pete Wishart was absent for a vote on Adoption and Children Bill (Programme) — Consideration and Third Reading Show vote
  • On 24 Oct 2001: Pete Wishart was absent for a vote on Relationships (Civil Registration) Show vote

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

For an explanation of the vote descriptions please see our page about voting information on TheyWorkForYou.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)