Khalid Mahmood

Labour MP for Birmingham, Perry Barr

@khalid4PB

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Khalid Mahmood’s voting in Parliament

Khalid Mahmood is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

This is a random selection of Khalid Mahmood’s votes.

Last updated: 14 Mar 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Khalid Mahmood’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Khalid Mahmood’s full vote analysis page for more.

Khalid Mahmood has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Tributes to Her Late Majesty The Queen 9 Sep 2022

    I rise humbly to pay tribute to Her late Majesty the Queen on my behalf and that of my constituents. When I came to this House in 2001, I was placed on the esteemed Broadcasting Committee, dealing with the media and tv, which was chaired by the right hon. Member for North Thanet (Sir Roger Gale), who is not in his place at the moment. The only privilege we had, and the only reason anyone...
  • Jagtar Singh Johal 7 Sep 2022

    I welcome the Minister to his place. The crux of the matter is that whether or not this issue is before a civil court is the prerogative of the Government. They can pull that and deal with the real issues and concerns of the family of somebody who has been tortured in an Indian prison since 2017. We want the Minister to do what we would expect for a British citizen, and for the Government to...
  • Sewage Pollution 6 Sep 2022

    I hope you will excuse me for being slightly political on this matter, Mr Speaker. The Secretary of State continues to talk about the discharges and how he is trying to catch up with the water companies, but the reality is that we should be surcharging the water companies for the continuous abuse of our rivers, streams, play areas, seas and everywhere that this gets into. It ruins our...

More of Khalid Mahmood’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Birmingham, Perry Barr

Entered the House of Commons on 7 June 2001 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Khalid Mahmood campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Work and Pensions
  • Home Office
  • Education and Skills
  • Department for Transport
  • Transport
  • Firearms: Crime
  • Departmental Mobile Phones
  • Further Education
  • Sandwell and West Birmingham Acute Trust
  • Middle East

Other offices held in the past

  • Shadow Minister (Defence) (10 Apr 2020 to 7 May 2021)
  • Shadow Minister (Foreign and Commonwealth Affairs) (Europe) (14 Oct 2016 to 10 Apr 2020)
  • Member, Home Affairs Committee (14 Dec 2009 to 6 May 2010)
  • PPS (Mr Tony McNulty, Minister of State), Home Office (10 Nov 2005 to 6 Sep 2006)
  • PPS (Mr Tony McNulty), Department for Transport (10 Apr 2005 to 11 Apr 2005)
  • Member, Broadcasting Committee (28 May 2004 to 11 Apr 2005)
  • Member, Broadcasting Committee (7 Jun 2001 to 5 May 2005)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 3 Oct 2022.

1. Employment and earnings
From 1 April 2021 to 31 March 2022, Senior Fellow at Policy Exchange (think tank), Acre House, 11-15 William Rd, London NW1 3ER. I receive £25,000 a year for providing advice on extremism, social cohesion and apprenticeships/vocational training. Hours: between 0 and 15 hrs a month. (Registered 30 April 2021; updated 16 November 2021)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)