Mr Peter Duncan

Former Conservative MP for Galloway and Upper Nithsdale

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

A selection of Mr Peter Duncan's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Mr Peter Duncan’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mr Peter Duncan’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Oral Answers to Questions — Scotland: Drug Dealers' Profits 15 Mar 2005

    I welcome any progress being made on seizing the illegal profits of drug dealers in Scotland, not least in Stranraer in my constituency. However, I am sure that the Secretary of State will agree that it is equally important for the Government to minimise the risk of these dangerous criminals striking again. Is he proud of the fact that these prisoners will be entitled to automatic early...
  • Oral Answers to Questions — Scotland: Pensions 15 Mar 2005

    Ten years ago, the then Leader of the Opposition, now the Prime Minister, said that the aim of his pensions policy was to remove the stigma of means-testing for ever. Would the Secretary of State like to give the House a report on progress towards that aim in Scotland?
  • Oral Answers to Questions — Scotland: Pensions 15 Mar 2005

    The stigma.

More of Mr Peter Duncan’s recent appearances

Profile

Former Conservative MP for Galloway and Upper Nithsdale

Entered the House of Commons on 7 June 2001 — General election

Left the House of Commons on 11 April 2005 — General election (stood again)

Expenses

Other offices held in the past

  • Member, Scottish Affairs Committee (28 May 2004 to 11 Apr 2005)
  • Shadow Secretary of State for Scotland, Local and Devolved Government Affairs (10 May 2004 to 20 May 2005)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 11 Apr 2005.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.