Ms Sue Doughty

Former MP, Guildford

Guildford Liberal Democrat

A selection of Ms Sue Doughty's votes

See full list of topics voted on

  • Consistently voted for removing hereditary peers from the House of Lords Show votes
  • Consistently voted against university tuition fees Show votes

We have lots more plain English analysis of Ms Sue Doughty’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Ms Sue Doughty’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

More of Ms Sue Doughty’s recent appearances

Profile

Former Liberal Democrat MP for Guildford

Entered the House of Commons on 7 June 2001 — General election

Left the House of Commons on 11 April 2005 — General election (stood again)

Expenses

Other offices held in the past

  • Member, Environmental Audit Committee (28 May 2004 to 11 Apr 2005)
  • Shadow Minister (the Environment), Environment, Food & Rural Affairs (26 Jan 2004 to 1 Jun 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Replied within 2 or 3 weeks to a high number of messages sent via WriteToThem.com during 2005, according to constituents.
  • Has voted in 72.63% of votes in this Parliament with this affiliation — above average amongst MPs. (From Public Whip)
  • 2 people are tracking this MP

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.