Richard Bacon

Conservative MP for South Norfolk

@Bacon4SNorfolk https://facebook.com/Bacon4SouthNorfolk

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Richard Bacon’s voting in Parliament

Richard Bacon is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Richard Bacon sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Richard Bacon’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Richard Bacon’s full vote analysis page for more.

Richard Bacon has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Prayers - [Mr Speaker in the Chair] : The Growth Plan 23 Sep 2022

    Give way!
  • Tributes to Her Late Majesty the Queen 10 Sep 2022

    It is an honour to offer my tribute to Her late Majesty, both on behalf of the constituents of South Norfolk and personally. I will not resile from anything our Scottish friends have said about Her Majesty’s great love of Scotland, and it might not be a coincidence—it may have been by choice—that Her Majesty chose to spend her last days in the place she loved the most, but she also...
  • New Pylons: East Anglia — [Graham Stringer in the Chair] 19 Jul 2022

    It is a pleasure to serve under your chairship, Mr Stringer. I reiterate the condolences of my colleagues to my hon. Friend the Member for Harwich and North Essex (Sir Bernard Jenkin) on his loss. That was a brilliant speech by my hon. Friend the Member for South Suffolk (James Cartlidge), and I associate myself with nearly everything that nearly everyone has said. I am smiling at my...

More of Richard Bacon’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for South Norfolk

Entered the House of Commons on 7 June 2001 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Richard Bacon campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Health
  • Treasury
  • Work and Pensions
  • Education and Skills
  • Environment Food and Rural Affairs
  • Treasury Building PFI Deal
  • NHS: Ict
  • Departmental Accountancy Practice
  • Departmental Accounting Practice
  • Oxford University Hospitals NHS Trust: Cerner

Currently held offices

  • Member, International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (since 10 Mar 2020)
  • Member, International Development Committee (since 2 Mar 2020)
  • Member, Public Accounts Commission (since 16 Nov 2017)

Other offices held in the past

  • Member, Public Accounts Commission (4 Nov 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Public Accounts Committee (7 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Public Accounts Commission (12 Jul 2010 to 31 Mar 2015)
  • Member, European Scrutiny Committee (9 Jan 2003 to 12 Mar 2007)
  • Member, Public Accounts Committee (16 Jul 2001 to 30 Mar 2015)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Sep 2022.

4. Visits outside the UK
Name of donor: UAE Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation
Address of donor: King Abdullah Bin Abdul Aziz Al Saud Street, Al Bateen 1, Abu Dhabi, UAE

Estimate of the probable value (or amount of any donation): Flights, accommodation, food and transport, value £5,800.67

Destination of visit: Abu Dhabi and Dubai

Dates of visit: 12-16 February 2022

Purpose of visit: United Arab Emirates APPG visit to meet with government officials including the Minister of Foreign Affairs & International Co-operation, as well as business leaders and a wide range of interlocutors in civil society.

(Registered 09 March 2022)
8. Miscellaneous
I am a member of the board (unpaid) of the Right to Build Task Force, which is part of the National Custom and Self-Build Association, and I serve as the task force ambassador. (Registered 06 March 2018)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)