Mark Hendrick

Labour/Co-operative MP for Preston

@MpHendrick https://facebook.com/hendrick4preston

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Mark Hendrick’s voting in Parliament

Mark Hendrick is a Labour/Co-operative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour/Co-operative MPs.

This is a selection of Mark Hendrick’s votes.

Last updated: 20 Jul 2020. Please share these votes responsibly.

We have lots more plain English analysis of Mark Hendrick’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mark Hendrick’s full vote analysis page for more.

Mark Hendrick has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Cabinet Office: Ethnic Groups and Females: Coronavirus 29 Jul 2020

    To ask the Minister for the Cabinet Office, what steps he took to ensure that (a) women and (b) ethnic minorities were represented in shaping the Government's covid-19 response (i) planning and (ii) decision-making.
  • Written Answers — Department of Health and Social Care: Coronavirus: Ethnic Groups 17 Jul 2020

    To ask the Secretary of State for Health and Social Care, for what reason prior to the publication of the 2 June 2020 Public Health England report entitled Disparities on the risk and outcomes of COVID-19 a section was removed which included evidence from more than 1,000 organisations and individuals suggesting that discrimination and poorer life chances played a part in the increased risk of...
  • Written Answers — Treasury: Coronavirus Job Retention Scheme 16 Jul 2020

    To ask the Chancellor of the Exchequer, if he will extend eligibility criteria to new starters who missed the date for enrolment in the Coronavirus Job Retention Scheme due to (a) the date of starting a new job and (b) their employer’s choice of timing in submitting paperwork to HMRC.

More of Mark Hendrick’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour/Co-operative MP for Preston

Entered the House of Commons on 23 November 2000 — Byelection

Party was Labour until 14 May 2001; Labour/Co-operative until 11 Apr 2005; Labour until 30 Mar 2015

Social Media

Expenses

Topics of interest

Mark Hendrick campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Department of Health
  • Home Office
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Department for Work and Pensions
  • Department of Health and Social Care
  • Fracking
  • Revenue and Customs: Preston
  • Universal Credit
  • Police: North West
  • Churches: Blackburn

Currently held offices

  • Member, Committees on Arms Export Controls (since 6 Jul 2020)
  • Member, Panel of Chairs (since 23 Mar 2020)
  • Member, International Trade Committee (since 2 Mar 2020)

Other offices held in the past

  • Member, International Trade Committee (2 Jul 2018 to 6 Nov 2019)
  • Member, Foreign Affairs Sub-Committee (5 Jan 2016 to 3 May 2017)
  • Member, Foreign Affairs Committee (8 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Member, High Speed Rail (London - West Midlands) Bill (Commons) Committee (7 Jul 2015 to 22 Feb 2016)
  • Member, Foreign Affairs Committee (18 Jun 2012 to 30 Mar 2015)
  • Opposition Assistant Whip (Commons) (8 Oct 2010 to 18 Mar 2013)
  • Member, International Development Committee (19 Jan 2009 to 6 May 2010)
  • PPS (Rt Hon Jack Straw, Lord Chancellor & Secretary of State), Ministry of Justice (30 Dec 2008 to 16 Jan 2009)
  • PPS (Rt Hon Jack Straw, Lord Chancellor), Ministry of Justice (28 Jun 2007 to 27 Nov 2008)
  • PPS (Rt Hon Margaret Beckett, Secretary of State), Foreign & Commonwealth Office (8 May 2006 to 28 Jun 2007)
  • PPS (Rt Hon Margaret Beckett, Secretary of State), Department for Environment, Food and Rural Affairs (10 Nov 2005 to 8 May 2006)
  • PPS (Rt Hon Margaret Beckett, Secretary of State), Department for Environment, Food and Rural Affairs (13 May 2004 to 11 Apr 2005)
  • Member, European Scrutiny Committee (25 Jan 2001 to 14 Jun 2004)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 20 Jul 2020.

3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources
Name of donor: Chinese Consul General
Address of donor: Denison House, 71 Denison Rd, Manchester M14 5RX

Amount of donation, or nature and value if donation in kind: Two Chinese visas, valid from 5 December 2018 to 5 December 2023, total value £340 (£170 each)

Date received: 11 December 2018

Date accepted: 11 December 2018

Donor status: other

(Registered 17 January 2019; updated 29 January 2019)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)