Smoking Bans

Over the years there have been votes in Parliament on banning smoking in restaurants, public buildings, pubs, and in cars with children present.

Photo: Global Panorama

Hilary Benn generally voted for smoking bans

TheyWorkForYou has automatically calculated this MP’s stance based on all of their votes on the topic. You can browse the source data on PublicWhip.org.uk.

All votes about smoking bans:

  • On 11 Feb 2015: Hilary Benn was absent for a vote on Offence of Failing to Prevent Smoking In an Enclosed Vehicle in the Presence of Someone Under 18 Show vote
  • On 10 Feb 2014: Hilary Benn voted in favour of a new law requiring private vehicles be smoke-free where a person under the age of 18 is present in the vehicle. Show vote
  • On 22 Jun 2011: Hilary Benn was absent for a vote on Ban on Smoking in Private Vehicles Show vote
  • On 13 Oct 2010: Hilary Benn was absent for a vote on Public Houses and Private Members' Clubs (Smoking) Bill Show vote
  • On 14 Feb 2006: Hilary Benn voted yes on Health Bill — New Clause 5 — Smoke-free premises: exemptions — consideration Show vote
  • On 14 Feb 2006: Hilary Benn voted yes on Health Bill — New Clause 5 — Smoke-free premises: exemptions — private clubs Show vote
  • On 14 Feb 2006: Hilary Benn voted yes on Health Bill — New Clause 5 — Smoke-free premises: exemptions — as amended Show vote
  • On 14 Feb 2006: Hilary Benn voted yes on Health Bill — Schedule 8 — Minor and consequential amendments Show vote
  • On 18 Mar 2005: Hilary Benn was absent for a vote on Smoking in Public Places (Wales) Bill Show vote
  • On 14 Apr 2003: Hilary Benn was absent for a vote on Smoking (Restaurants) Bill Show vote
  • On 29 Apr 2002: Hilary Benn voted no on Tobacco Advertising and Promotion Bill — Second Reading Show vote

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

For an explanation of the vote descriptions please see our page about voting information on TheyWorkForYou.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)