Only a few days to go: We’re raising £25,000 to keep TheyWorkForYou running and make sure people across the UK can hold their elected representatives to account.

Donate to our crowdfunder

Shaun Woodward

Former Labour MP for St Helens South and Whiston

Gay Rights

A vote for gay rights would be a vote for homosexual people to have the same rights as heterosexuals (including for example the ability to marry, an equal age of consent, and the right to adopt) and for discrimination on the basis of sexual orientation to be illegal.

Photo: Amy Schubert (blitheimages)

Shaun Woodward generally voted for equal gay rights

TheyWorkForYou has automatically calculated this MP’s stance based on all of their votes on the topic. You can browse the source data on PublicWhip.org.uk.

All votes about equal gay rights:

  • On 5 Mar 2014: Shaun Woodward was absent for a vote on Same Sex Marriage — Enabling Courts to Deal with Divorce or Annulment Proceedings Show vote
  • On 5 Mar 2014: Shaun Woodward was absent for a vote on Amendments to Acts of Parliament in Light of the Introduction of Same Sex Marriage in Parts of the UK Show vote
  • On 5 Mar 2014: Shaun Woodward was absent for a vote on Make Same Sex Marriage Available to Armed Forces Personnel Outside the United Kingdom Show vote
  • On 21 May 2013: Shaun Woodward voted in favour of allowing same sex couples to marry. Show vote
  • On 5 Feb 2013: Shaun Woodward was absent for a vote on Marriage (Same Sex Couples) Bill — Second Reading Show vote
  • On 5 Feb 2013: Shaun Woodward was absent for a vote on Marriage (Same Sex Couples) Bill (Money) Show vote
  • On 5 Feb 2013: Shaun Woodward was absent for a vote on Marriage (Same Sex Couples) Bill — (Carry-over) Show vote
  • On 20 May 2008: Shaun Woodward was absent for a vote on Human Fertilisation and Embryology Bill — Fertility treatment requires father and mother — rejected Show vote
  • On 20 May 2008: Shaun Woodward was absent for a vote on Human Fertilisation and Embryology Bill — Fertility treatment requires male role model — rejected Show vote
  • On 19 Mar 2007: Shaun Woodward voted yes on Equality Act (Sexual Orientation) Regulations Show vote
  • On 9 Nov 2004: Shaun Woodward voted no on Categories of civil partners other than same sex couples Show vote
  • On 9 Nov 2004: Shaun Woodward voted yes on Civil Partnerships Bill [Lords] — Third Reading Show vote
  • On 12 Oct 2004: Shaun Woodward voted yes on Civil Partnership Bill [Lords] Show vote
  • On 25 May 2004: Shaun Woodward voted against allowing mixed sex marriages which become a same sex marriage to remain valid as long as neither party objected. Show vote
  • On 10 Mar 2003: Shaun Woodward voted against requiring reports on the impact of repealing a ban on the promotion of homosexuality in schools. Show vote
  • On 10 Mar 2003: Shaun Woodward voted to repeal a ban on the promotion of homosexuality in schools. Show vote
  • On 4 Nov 2002: Shaun Woodward voted yes on Adoption and Children Bill — Suitability Of Adopters Show vote
  • On 20 May 2002: Shaun Woodward voted no on Adoption and Children Bill — [3rd Allotted Day] — Clause 131 — General interpretation, etc. Show vote
  • On 16 May 2002: Shaun Woodward was absent for a vote on Adoption and Children Bill — [2nd Allotted Day] — Applications for adoption Show vote
  • On 29 Oct 2001: Shaun Woodward voted yes on Adoption and Children Bill (Programme) — Consideration and Third Reading Show vote
  • On 24 Oct 2001: Shaun Woodward was absent for a vote on Relationships (Civil Registration) Show vote
  • On 5 Jul 2000: Shaun Woodward voted no on Local Government Bill [Lords] — Prohibition on promotion of homosexuality: bullying Show vote
  • On 10 Feb 2000: Shaun Woodward voted yes on Sexual Offences (Amendment) Bill Show vote
  • On 1 Mar 1999: Shaun Woodward was absent for a vote on Sexual Offences (Amendment) Bill — Third Reading Show vote
  • On 10 Feb 1999: Shaun Woodward voted to reduce the age of consent for homosexual acts from eighteen to sixteen bringing equality to the the law affecting heterosexual and homosexual acts. Show vote
  • On 25 Jan 1999: Shaun Woodward acted as teller for a vote on Sexual Offences (Amendment) Bill — Second Reading Show vote
  • On 22 Jun 1998: Shaun Woodward voted to reduce the age of consent for homosexual acts from eighteen to sixteen bringing equality to the the law affecting heterosexual and homosexual acts. Show vote

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

For an explanation of the vote descriptions please see our page about voting information on TheyWorkForYou.