Only a few days to go: We’re raising £25,000 to keep TheyWorkForYou running and make sure people across the UK can hold their elected representatives to account.

Donate to our crowdfunder

Shaun Woodward

Former Labour MP for St Helens South and Whiston

Coalition Programme for Government - For

the policies outlined in the "programme for government" also known as the "coalition agreement" agreed between the Conservatives and Liberal Democrats are right.

Photo: UK Parliament

Shaun Woodward generally voted against the policies included in the 2010 Conservative - Liberal Democrat Coalition Agreement

TheyWorkForYou has automatically calculated this MP’s stance based on all of their votes on the topic. You can browse the source data on PublicWhip.org.uk.

All votes about the policies included in the 2010 Conservative - Liberal Democrat Coalition Agreement:

  • On 25 Mar 2015: Shaun Woodward voted against a series of taxation related measures including increasing the personal income tax free allowance and increasing the threshold at which higher rate tax is charged. Show vote
  • On 23 Mar 2015: Shaun Woodward voted against the the March 2015 budget which contained plans to spend £76bn more than was expected to be taken in and introduced a help to buy ISA, reduced corporation tax and increased spending on mental health by around £300m/year. Show vote
  • On 7 Nov 2014: Shaun Woodward was absent for a vote on Football Governance Bill — Second Reading Show vote
  • On 15 Jul 2014: Shaun Woodward voted in favour of requiring the mass retention of information about communications, (but not the content of those communications); in favour of arrangements to limit access to such information; in favour of requiring those based outside of the UK to comply with warrants to intercept the content of communications and to state operators of internet-based services may be required enact such intercepts; and also in favour of limiting the use of intercepts, and police access to communications data, on economic grounds to cases involving the interests of national security. Show vote
  • On 15 Jul 2014: Shaun Woodward voted in favour of requiring the mass retention of information about communications, (but not the content of those communications); in favour of arrangements to limit access to such information; in favour of requiring those based outside of the UK to comply with warrants to intercept the content of communications and to state operators of internet-based services may be required enact such intercepts; in favour of limiting the use of intercepts, and police access to communications data, on economic grounds to cases involving the interests of national security; and also in favour of more frequent reports from the Interception of Communications Commissioner and for the independent reviewer of terrorism legislation to review the operation and regulation of investigatory powers by May 2015. Show vote
  • On 2 Jul 2014: Shaun Woodward voted against increasing the personal income tax allowance, against reducing corporation tax, and against giving a greater tax incentive to companies investing in assets, as well against other measures in the Finance Bill. Show vote
  • On 7 May 2014: Shaun Woodward was absent for a vote on Minimum Price of Alcohol Show vote
  • On 28 Apr 2014: Shaun Woodward was absent for a vote on High Speed Rail (London — West Midlands) Bill — Decline Second Reading Show vote
  • On 28 Apr 2014: Shaun Woodward was absent for a vote on High Speed Rail (London — West Midlands) Bill — Second Reading Show vote
  • On 1 Apr 2014: Shaun Woodward voted against increasing the personal income tax allowance, against reducing corporation tax, and against giving a greater tax incentive to companies investing in assets, as well against other measures in the Finance Bill. Show vote
  • On 1 Apr 2014: Shaun Woodward voted against increasing the personal income tax allowance, against reducing corporation tax, and against giving a greater tax incentive to companies investing in assets, as well against other measures in the Finance Bill. Show vote
  • On 1 Apr 2014: Shaun Woodward voted against increasing the personal income tax allowance, against reducing corporation tax, and against giving a greater tax incentive to companies investing in assets, as well against other measures in the Finance Bill. Show vote
  • On 25 Mar 2014: Shaun Woodward voted against the the March 2014 budget, against increasing the personal income tax allowance, against reducing corporation tax, against capping welfare spending, against reducing alcohol duties and more. Show vote
  • On 25 Mar 2014: Shaun Woodward voted against increasing the rate of the bank levy tax and against changes aimed at improving the operational efficiency of the levy. Show vote
  • On 13 Mar 2014: Shaun Woodward was absent for a vote on Backbench Business — Badger Cull Show vote
  • On 30 Jan 2014: Shaun Woodward was absent for a vote on Immigration Bill — Third Reading Show vote
  • On 4 Dec 2013: Shaun Woodward was absent for a vote on Recall of Elected Representatives — Power for Voters to Prompt New Election Before Term of Office Ends Show vote
  • On 31 Oct 2013: Shaun Woodward was absent for a vote on High Speed Rail (Preparation) Bill — Third Reading Show vote
  • On 22 Oct 2013: Shaun Woodward was absent for a vote on Immigration Bill — Second Reading Show vote
  • On 2 Jul 2013: Shaun Woodward was absent for a vote on Finance Bill — Third Reading Show vote
  • On 26 Jun 2013: Shaun Woodward was absent for a vote on High Speed Rail (Preparation) Bill — Decline Second Reading Show vote
  • On 26 Jun 2013: Shaun Woodward was absent for a vote on High Speed Rail (Preparation) Bill — Second Reading Show vote
  • On 5 Jun 2013: Shaun Woodward voted against the proposed badger cull. Show vote
  • On 5 Jun 2013: Shaun Woodward voted against culling badgers in an effort to control bovine tuberculosis. Show vote
  • On 4 Jun 2013: Shaun Woodward was absent for a vote on Energy Bill — Third Reading Show vote
  • On 15 Apr 2013: Shaun Woodward voted against introducing a general anti-abuse rule to tackle abusive tax avoidance, to raise the basic income tax free allowance, and to support other tax changes proposed in the Finance Bill. Show vote
  • On 25 Mar 2013: Shaun Woodward was absent for a vote on March 2013 Budget Show vote
  • On 29 Jan 2013: Shaun Woodward voted to postpone reviewing the boundaries of parliamentary constituencies until 2018 and also to delay a review into the effect of reducing the number of MPs Show vote
  • On 19 Dec 2012: Shaun Woodward was absent for a vote on Energy Bill — Decline Second Reading Show vote
  • On 25 Oct 2012: Shaun Woodward was absent for a vote on Badger Cull Show vote
  • On 16 Jul 2012: Shaun Woodward was absent for a vote on National Health Service — Health Spending and Rationing by Cost Show vote
  • On 10 Jul 2012: Shaun Woodward voted in favour of reforming the House of Lords, introducing 15 year terms for most members and introducing an elected element. Show vote
  • On 27 Jun 2012: Shaun Woodward was absent for a vote on Electoral Registration and Administration Bill — Third Reading — Individual voter registration etc. Show vote
  • On 26 Jun 2012: Shaun Woodward voted to call on the Government to strengthen the military covenant and to request a reassessment of the assumptions on which the Strategic Defence and Security Review was based. Show vote
  • On 23 May 2012: Shaun Woodward voted against introducing Individual Electoral Registration to replace the previous household based system. Show vote
  • On 23 May 2012: Shaun Woodward voted against introducing individual voter registration and other changes to electoral registration and the administration of elections. Show vote
  • On 16 Apr 2012: Shaun Woodward voted against raising the tax free income tax allowance, against reducing corporation tax and against recovering child benefit from couples where an individual earns over £50,000. Show vote
  • On 16 Apr 2012: Shaun Woodward voted against raising the tax free income tax allowance, against reducing corporation tax and against recovering child benefit from couples where an individual earns over £50,000. Show vote
  • On 26 Mar 2012: Shaun Woodward was absent for a vote on March 2012 Budget Show vote
  • On 13 Mar 2012: Shaun Woodward was absent for a vote on Health and Social Care Bill Show vote
  • On 8 Feb 2012: Shaun Woodward voted against requiring Manchester City Council to hold a referendum on 3rd May 2012 on if to have a directly elected mayor. Show vote
  • On 8 Feb 2012: Shaun Woodward voted against requiring Newcastle-upon-Tyne City Council to hold a referendum on 3rd May 2012 on if to have a directly elected mayor. Show vote
  • On 8 Feb 2012: Shaun Woodward voted against requiring Sheffield City Council to hold a referendum on 3rd May 2012 on if to have a directly elected mayor. Show vote
  • On 8 Feb 2012: Shaun Woodward voted against requiring Coventry City Council to hold a referendum on 3rd May 2012 on if to have a directly elected mayor. Show vote
  • On 8 Feb 2012: Shaun Woodward voted against requiring Wakefield City Council to hold a referendum on 3rd May 2012 on if to have a directly elected mayor. Show vote
  • On 7 Feb 2012: Shaun Woodward voted for banking reforms to give businesses easier access to credit and to bring transparency, accountability and responsibility into the setting of pay in the banking sector. Show vote
  • On 1 Feb 2012: Shaun Woodward was absent for a vote on Draft City of Liverpool (Mayoral Referendum) Order 2012 — 3 May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 1 Feb 2012: Shaun Woodward was absent for a vote on Draft City of Nottingham (Mayoral Referendum) Order 2012 — May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 1 Feb 2012: Shaun Woodward was absent for a vote on Draft City of Leeds (Mayoral Referendum) Order 2012 — May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 1 Feb 2012: Shaun Woodward was absent for a vote on Draft City of Bristol (Mayoral Referendum) Order 2012 — May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 25 Jan 2012: Shaun Woodward was absent for a vote on Draft City of Birmingham (Mayoral Referendum) Order 2012 — May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 25 Jan 2012: Shaun Woodward was absent for a vote on Draft City of Bradford (Mayoral Referendum) Order 2012 — May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 23 Nov 2011: Shaun Woodward voted against cutting the subsidy for electricity generated via renewable or low-carbon methods on 12 December 2011 and against ensuring the future of the payments. Show vote
  • On 7 Nov 2011: Shaun Woodward was absent for a vote on Localism Bill — Clause 94 — Abolition of Regional Strategies Show vote
  • On 11 Oct 2011: Shaun Woodward was absent for a vote on Protection of Freedoms Bill — Third Reading — DNA Retention, Clamping, CCTV, FOI Datasets Show vote
  • On 12 Sep 2011: Shaun Woodward voted against introducing elected police and crime commissioners for each police area in England and Wales outside of London. Show vote
  • On 12 Sep 2011: Shaun Woodward voted against directly elected Police and Crime Commissioners and in favour instead of Police and Crime Panels electing commissioners from among their number. Show vote
  • On 7 Sep 2011: Shaun Woodward was absent for a vote on Health and Social Care Bill — Third Reading Show vote
  • On 5 Jul 2011: Shaun Woodward voted against measures in the 2011 Budget including reducing the threshold for paying higher rate income tax, increasing the income tax free personal allowance, reducing corporation tax and reducing the main rate of corporation tax from 27 to 26%. Show vote
  • On 18 May 2011: Shaun Woodward voted against devolving more powers to local councils and local people particularly in relation to social housing and planning. Show vote
  • On 26 Apr 2011: Shaun Woodward was absent for a vote on Finance Bill — Reject Second Reading Show vote
  • On 26 Apr 2011: Shaun Woodward was absent for a vote on Finance Bill 2011 — Second Reading Show vote
  • On 31 Mar 2011: Shaun Woodward was absent for a vote on Police Reform and Social Responsibility Bill — Third Reading Show vote
  • On 29 Mar 2011: Shaun Woodward was absent for a vote on March 2011 Budget Show vote
  • On 16 Feb 2011: Shaun Woodward voted for a legally binding Military Covenant set out in law. Show vote
  • On 15 Feb 2011: Shaun Woodward voted to increase the permitted variation from the norm in the number of voters in each parliamentary constituency to 7.5% from the 5% previously proposed. Show vote
  • On 15 Feb 2011: Shaun Woodward voted against creating two Parliamentary constituencies wholly on the Isle of Wight rather than just one. Show vote
  • On 9 Feb 2011: Shaun Woodward voted against a banking levy, a tax charged as a fraction of a bank's assets, and for a financial transaction tax. Show vote
  • On 31 Jan 2011: Shaun Woodward voted against proposed NHS reforms including giving more power to GPs to commission services, strengthening the Care Quality Commission, and cutting admin costs for example by abolishing Primary Care Trusts. Show vote
  • On 17 Jan 2011: Shaun Woodward voted against devolving more powers to local councils and local people particularly in relation to social housing and planning. Show vote
  • On 12 Jan 2011: Shaun Woodward was absent for a vote on Postal Services Bill — Third Reading — Privatisation of Royal Mail Show vote
  • On 13 Dec 2010: Shaun Woodward was absent for a vote on Police Reform and Social Responsibility Bill — Decline Second Reading Show vote
  • On 2 Nov 2010: Shaun Woodward voted against holding a referendum on introducing the Alternative Vote system for electing MPs and against equalising the number of electors in each constituency via boundary changes which would also reduce the number of MPs from 650 to 600. Show vote
  • On 20 Oct 2010: Shaun Woodward was absent for a vote on Parliamentary Voting System and Constituencies Bill — Clause 9 — Number of MPs Show vote
  • On 20 Oct 2010: Shaun Woodward was absent for a vote on Parliamentary Voting System and Constituencies Bill — Clause 9 — Number and distribution of seats Show vote
  • On 6 Sep 2010: Shaun Woodward voted to oppose the combination of preparations for a referendum on the Alternative Vote electoral system with redrawing constituency boundaries. Show vote
  • On 6 Sep 2010: Shaun Woodward voted against a referendum on using the Alternative Vote system in general elections and for parliamentary constituency boundary changes which would have reduced the number of MPs from 650 to 600. Show vote
  • On 21 Jul 2010: Shaun Woodward was absent for a vote on Academies Bill — Require Academies to Comply with the School Admissions Code — rejected Show vote
  • On 8 Jun 2010: Shaun Woodward voted to criticise the economic measures contained in the Liberal - Conservative Coalition's programme for government Show vote
  • On 8 Jun 2010: Shaun Woodward voted to oppose the Government's programme as outlined in the Queen's Speech Show vote
  • On 7 Jun 2010: Shaun Woodward voted to criticise the Liberal - Conservative Coalition's programme for government Show vote

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

For an explanation of the vote descriptions please see our page about voting information on TheyWorkForYou.