Mark Todd

Former Labour MP for South Derbyshire

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

A selection of Mark Todd's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Mark Todd’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mark Todd’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Energy and Climate Change: Fuel Poverty 8 Apr 2010

    One of the best means of reducing fuel poverty is tough regulation of the energy marketplace. Has the Minister read with the same concern as I had the report by Consumer Focus into the performance of Ofgem in regulating npower's price-sculpting mechanism and assure me that a future Government will take a more robust approach to the rather flaccid efforts of this regulator?
  • Petition — Christian Values: Members of Parliament 7 Apr 2010

    In my speech on the proposed reforms of House procedures, I referred to my disappointment that the Committee that sponsored those changes had not been asked to consider the role of MPs-and nor had it sought to be asked to do so. I then touched on my family experience-my grandfather was a Member in the 1930s-and my understanding of the traditionally understood role of an MP as defined by...
  • Business of the House: Clause 4 — Obligation to notify subscribers of reported infringements 7 Apr 2010

    rose-

More of Mark Todd’s recent appearances

Profile

Former Labour MP for South Derbyshire

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Left the House of Commons on 12 April 2010 — did not stand for re-election

Expenses

Topics of interest

  • Health
  • Environment Food and Rural Affairs
  • Trade and Industry
  • Transport
  • Home Department
  • Miners' Compensation
  • Child Support Agency
  • Departmental Temporary Employment
  • Departmental Public Expenditure
  • National Identity Register

Other offices held in the past

  • Member, Treasury Committee (14 Jul 2005 to 11 May 2010)
  • PPS (Rt Hon Baroness Symons of Vernham Dean, Minister of State), Foreign & Commonwealth Office (13 May 2004 to 11 Apr 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Apr 2010.

8. Land and Property
Flat in London for which rental is received.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.