Robert Syms

Conservative MP for Poole

@robertsymsMP

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Robert Syms’s voting in Parliament

Robert Syms is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Robert Syms sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Robert Syms generally voted for a wholly elected House of Lords, while most Conservative MPs generally voted against. Show votes

We have lots more plain English analysis of Robert Syms’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Robert Syms’s full vote analysis page for more.

Robert Syms has occasionally rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • International Travel 7 Sep 2020

    I welcome the statement and the pragmatic way that the Secretary of State is proceeding. My view is that the 14-day quarantine is a bit of a blunt instrument, and I am doubtful whether everybody does it. I think that if we moved to a seven-day double-test system, it would make people safer but could also encourage more travel, so we may get a double advantage from doing that. I welcome what...
  • Proceedings During the Pandemic (No. 4) 2 Sep 2020

    I am disappointed that, having come back thinking that we might move on and be able to accommodate more Members within this Chamber, we seem to be where we were in the summer. We are here to lead. We are expecting schools to go back, universities to go back and people to go back to work. With 650 MPs and only 50 allowed in the Chamber, that inevitably restricts the ability of Members to...
  • Proceedings During the Pandemic (No. 4) 2 Sep 2020

    It is interesting that my right hon. Friend is over there, given the ten-minute rule Bill we had today. The key point is that we should be making progress. If the Government wish to continue, as they do, with the current arrangements, they should not go to November. The arrangements should come back to the House on a more regular basis to be debated and tested, because they affect the civil...

More of Robert Syms’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Poole

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Robert Syms campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Health
  • Transport
  • Local Government and the Regions
  • Deputy Prime Minister
  • Home Department
  • Treasury
  • Trade Unions
  • Departmental Marketing
  • Illegal Immigrants
  • Building Regulations
  • Fluoride

Currently held offices

  • Member, Statutory Instruments (Joint Committee) (since 27 Jan 2020)
  • Member, Statutory Instruments (Select Committee) (since 27 Jan 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Finance Committee (Commons) (2 Mar 2020 to 9 Mar 2020)
  • Member, Statutory Instruments (Joint Committee) (30 Oct 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Statutory Instruments (Select Committee) (30 Oct 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Finance Committee (Commons) (30 Oct 2017 to 6 Nov 2019)
  • Member, Administration Committee (28 Nov 2016 to 3 May 2017)
  • Government Whip (17 Jul 2016 to 15 Jun 2017)
  • Chair, High Speed Rail (London - West Midlands) Bill (Commons) Committee (8 Jun 2015 to 22 Feb 2016)
  • Member, High Speed Rail (London - West Midlands) Bill (Commons) Committee (30 Mar 2015 to 8 Jun 2015)
  • Chair, High Speed Rail (London - West Midlands) Bill (Commons) Committee (6 May 2014 to 30 Mar 2015)
  • Member, High Speed Rail (London - West Midlands) Bill (Commons) Committee (29 Apr 2014 to 6 May 2014)
  • Member, Finance and Services Committee (10 Dec 2013 to 30 Mar 2015)
  • Member, Administration Committee (28 Oct 2013 to 8 Dec 2014)
  • Assistant Whip (HM Treasury) (6 Sep 2012 to 7 Oct 2013)
  • Member, Draft Detention of Terrorist Suspects (Temporary Extension) Bills (Joint Committee) (15 Mar 2011 to 30 Mar 2015)
  • Member, Liaison Committee (Commons) (27 Jul 2010 to 10 Dec 2012)
  • Chair, Regulatory Reform Committee (27 Jul 2010 to 3 Dec 2012)
  • Chair, Regulatory Reform Committee (27 Jul 2010 to 3 Dec 2012)
  • Member, Regulatory Reform Committee (26 Jul 2010 to 27 Jul 2010)
  • Member, Draft Marine Bill (Joint Committee) (8 May 2008 to 22 Jul 2008)
  • Member, Health and Social Care Committee (22 Oct 2007 to 6 May 2010)
  • Shadow Minister (Communities and Local Government) (10 May 2005 to 3 Jul 2007)
  • Shadow Minister (Office of the Deputy Prime Minister) (1 Jun 2003 to 5 May 2005)
  • Opposition Whip (Commons) (28 Feb 2003 to 1 Jun 2003)
  • Member, Transport Committee (22 Jul 2002 to 25 Mar 2003)
  • Vice-Chair, Conservative Party (1 Jul 2001 to 1 Jul 2002)
  • Shadow Spokesperson (Environment, Transport and the Regions) (1 Jun 1999 to 1 Jun 2001)
  • Member, Procedure Committee (5 Nov 1998 to 26 Nov 1999)
  • Member, Health and Social Care Committee (14 Jul 1997 to 13 Nov 2000)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 28 Sep 2020.

7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
Marden Holdings Ltd - family business with interests in property.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)