Mr Chris Pond

Former MP, Gravesham

Gravesham Labour

A selection of Mr Chris Pond's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Mr Chris Pond’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mr Chris Pond’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Written Answers — Trade and Industry: Carbon Monoxide 7 Apr 2005

    I have been asked to reply. We have no proposals for introducing a statutory levy. The Health and Safety Executive is working with the major gas supply companies on voluntary funding for a gas safety publicity strategy that includes the dangers of carbon monoxide poisoning. Agreement has been reached with the Energy Retail Association (representing the six largest suppliers) and the first...
  • Written Answers — Work and Pensions: Benefit Payment Methods 7 Apr 2005

    Direct payment into an account is now the normal way that we pay benefits and pensions, over 96 per cent. of customer accounts are now paid this way. Direct payment increases choice, reduces fraud and assures a safe, convenient, more modern and efficient way of paying benefits. It increases financial inclusion, and allows people to make savings on many of their bills by paying by direct...
  • Written Answers — Work and Pensions: Benefits 7 Apr 2005

    Cheque payments are designed for the small number of people who we cannot pay directly into an account. We settled on this solution following extensive consultation with customer representative groups. The cheque provides the facility for a third party (including a carer) to cash cheques under £450 on the customer's behalf at a Post Office and this facility has worked successfully for...

More of Mr Chris Pond’s recent appearances

Profile

Former Labour MP for Gravesham

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Left the House of Commons on 11 April 2005 — General election (stood again)

Expenses

Other offices held in the past

  • Member, Tax Law Rewrite Bills (Joint Committee) (28 May 2004 to 8 Dec 2004)
  • Parliamentary Under-Secretary, Department for Work and Pensions (13 Jun 2003 to 11 May 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

  • Responsiveness to messages sent via WriteToThem.com in 2005: Too little data for valid analysis.
  • Has voted in 75.28% of votes in this Parliament with this affiliation — above average amongst MPs. (From Public Whip)
  • 2 people are tracking this MP

Register of Members’ Interests

Last updated: 11 Apr 2005.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.